21 Nintendo Karakter Adının Mitolojisi

Rate this post

21 Nintendo Karakter Adının Mitolojisi: Mario ismi bir İtalyan soyadıdır. Başlangıçta karakterin gerçek adı için bir yer tutucu olarak kullanılması gerekiyordu, ancak o kadar popüler oldu ki sıkıştı. Nintendo kahraman Mario’dan kötü kötü adam Bowser’a kadar yaratıcı karakterleriyle tanınır. Ama biliyor muydunuz, onların birçoğu karakter isimlerin gerçek hayatta kökleri var mı? İlk bakışta, Nintendo sadece rastgele kelimeler seçmiş gibi görünebilir. karakterler. Ancak, isim verirken aslında gerçek insanlardan veya hayvanlardan ilham aldılar. İşte bazı örnekler:

Mario

İçindekiler

Mario’nun adı, Nintendo’nun 1981’de Kuzey Amerika’da arcade oyunlarını depoladığı bir depoya sahip olan Mario Segale’den ilham aldı.

Luigi

“Luigi” ismi, “kötülük” anlamına gelen İtalyanca bir kelimeden türetilmiş bir kelime oyunudur. Tesisatçı kardeşlerin isimleri de bu kelime oyununa dayanmaktadır ve Luigi, oyunun kahramanı Mario’nun adını almıştır. Hikaye, Super Mario Bros.’un yaratıcısı Shigeru Miyamoto’nun en ünlü karakterleri için tanıdığı gerçek hayattaki insanlardan ilham aldığını anlatıyor. Luigi’nin karakteri, Mario’nun New York’taki ev sahibinin adını aldı – asıl adı Louigi’ydi (“L”, Nintendo’nun sansür politikaları nedeniyle “I” olarak değiştirildi). Louigi, Mario’nun cesaretine her zaman hayran olmuştu ve mümkün olan her yerde onu taklit etmeye çalışmıştı; Hatta Mario’nun çekiciyle yaptığı gibi, gittiği her yere yanında büyük bir İngiliz anahtarı taşıyacak kadar ileri gitti!

eşek kong

1981’de piyasaya sürülen orijinal Donkey Kong oyununa “Jumpman” adı verildi. Buna benzeyen bir karaktere sahipti. Zıpla ve biraz daha zıpla! Orijinal yaratıcılar, insanların bu terimi telaffuz etmesinin “Jumpman”den daha kolay olacağını düşündükleri için isim “Donkey Kong” olarak değiştirildi.

Nintendo’nun tamamen yaratıcılıkla ilgili olduğunu varsaymış olabilirsiniz, ancak yanılıyorsunuz. Aslında, aslında tam tersidirler. Birçok Nintendo karakterinin adı yaratıcı olmaktan uzaktır ve “bariz” olarak tanımlanabilir. Örneğin Mario’yu ele alalım: Bu bir video oyunu karakteri için bariz bir isim çünkü Mario’nun ne tür oyunlar oynadığını biliyoruz (yani platformcular). Aynısı pembe renk düzenine sahip Kirby için de geçerli, bu yüzden adının Kirby olması mantıklı.

Nintendo dünyasında isimleri çok açık olmayan başka karakterler de var – ilk bakışta düşündüğünüzden çok daha fazlası! Bazı örnekler, Yoshi’nin sırtına binen Yoshi’yi ve adını doğduğu Çin’deki (Hong Kong) şehirden alan Donkey Kong’u içerir. Bir sonraki, ben size onun Norveçli olduğunu söyleyene kadar ilk bakışta öyle görünmeyebilir: Waluigi!

Sonuç olarak, Nintendo karakter adlarının çoğunun düşündüğümüz kadar yaratıcı olmadığı oldukça açık. Ve dürüst olmak gerekirse, sorun değil! Bu oynamayı bırakmamız gerektiği anlamına gelmez video oyunları ya da bunun gibi bir şey, ama etrafta dolaşıp “Dünyada başka bir Mario oyunu Super Mario Bros. 2 adını vermelerine imkan yok! İMKANSIZ!!!”

Yorum yapın