Ada Çayı Nedir Bilmeniz Gerekenler

Ada Çayı Nedir Bilmeniz Gerekenler: Latince adı Saliva Officinalis olarak geçmektedir. tıbbi ve aromatik bitki türüdür. Uçucu yağ ve baharat bitkisi bulunan ada çayına ait Dünya çapında 5 bin adetten fazla birbirinden farklı bitki türü bulunmaktadır. Ortadoğu ve Akdeniz bölgelerinde yetişen ülkemizde de yetişkinliği yaygın olduğu bilinmektedir.

Faydaları Nedir?

  • Zararlı toksinlerin ve Ödemin atılmasında rol oynar.
  • Genel olarak stres ve sıkıntıyı giderir.
  • Sakinleştirici özelliği ile uykunuzu getirir.
  • Beyin fonksiyonlarınızı ve odaklanma otoritenizi ilerletir.
  • Cilt ve leke hastalıklarına iyi gelir.
  • Sindirim sisteminizi iyileştirir ve ishali giderir.
  • Bağışıklık sisteminizi düzenler ve iyileşiminize kolaylık sağlar.
BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  Herbalife Nasıl Kullanılır?

Ada Çayı Nasıl Demlenmeli?

Demlenerek yapılmalıdır, bunun yanı sıra kaynatarakta yapılabilmektedir. Demlenerek yapıldığında besin değerleri daha sağlıklı ortaya çıkmaktadır, C vitamin özelliğini yitirmemektedir.

Yaklaşık 5 gr. kadar kuplu bardağa eklendikten sonra yaklaşık olarak 200-250 ml gr. sıcak su ilave edilmedilidir. 10 dakika demlenmeye bıraktıktan sonra tüketilmelidir.

Adet Söktürür mü?

Rahim kaslarını tetiklemesinden dolayı adet dönemindeyken kullanılması önerilmektedir. Ağrıyı azaltmasından ve rahat uyku uyumanızı etkilemektedir. Daha rahat hareket etmenizi sağlar.

Ne İçin Kullanılır?

Mide bulantısı gibi mide rahatsızlıkları yaşayan vatandaşların kullanmasından sonra rahatlattığı görülmüştür. Yüksek tansiyonu dizginlediği belirlenmiştir.

Şeker hastalarının kullanması tavsiye edilmemektedir.

Ada Çayı Nedir Bilmeniz Gerekenler

Zayıflatır mı?

İçerisinde idrar sökücü olduğundan dolayı sık sık lavabo ihtiyacı duyabilirsiniz. Vücudunuzda bulunan fazla suyu atmanıza fayda sağlar, denildiği gibi ödem atma özelliğinden dolayı zayıflamanıza da fayda sağlamaktadır. Gün içerisinde minimum 3 adet tüketilmesi önerilir.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  Genç Girişimci Desteği

Ada Çayı Hamileler Tüketebilir mi?

İçinde bulunan uçucu yağından dolayı hamile olan kişilerin tüketilmesi tasvip edilmemektedir. İçinde bulunan karbonhidrat ve biraz da olsa şekeri bulundurduğu için Hamilelerin kullanması önerilmemektedir.

Ada Çayı Nereden Temin Edilir?

Ada Çayı İzmir ve bölgelerinde yetiştiğinden dolayı o civarlarda bulmanız çok kolaydır, onun haricinde Gross Marketlerden ve Migros ve Carrefour’dan temin edilebilir.

Mistik Çayı Nedir Bilmeniz Gerekenler Hakkında ki Konumuza da Göz Atabilirsiniz.

Yorum yapın