AKŞAM Raporu:  ABD verisiyle SP500 ve faizler yukarda, TL’de gerileme sürüyor

Rate this post

ABD’de Mart ayı tüketim harcamalarının 2009’dan bu yana en güçlü aylık artışı sergilemesi (%0.9) çekirdek tüketici harcamaları deflatöründe (Y/Y %1.6’6a geriledi) gerilemeyi gölgede bıraktı. Çarşamba akşamı Fed FOMC’den faizlerin yakında düşürüleceğine dair bir söz çıkması beklentisi azaldı. ABD iktisadının 2ci çeyrekte de güçlü seyredeceği beklentisiyle TSİ 20:00’de SP500 %0.25 primle tarihi rekorunu sınıyor. Öte yanda, güçlü harcamalar dünya için kıstas kabul edilen ABD 10 yıllık DİBS getirisini de 3.5  baz puan yükselişle %2.54’e taşıdı.

Brent petrol Trump’ın tweetini unutup daralan arz ve stoklara odaklanarak bir kere daha 72 dolar/varili aşıp  75 dolar rekorunu egale etmeye hazırlanıyor.

Türkiye ve tüm Gelişmekte Olan Ülkeler için berbat haber ise Dolar Endeksi’nin 23   aylık tepe denemesi. Dolar Endeksi hala 98 düzeyinde, Euro’ya karşı bedel kaybetti, fakat  Japon Yen’e karşı güçleniyor. GOP payları gün sonuna yanlışsız %0.5 paha kazanırken, Çin’de sanayi şirketi karlarının yükselmesi esas neden. GOÜ F/X de genelde dolara karşı pahasını korurken, sitemizde yer alan özel bankaların mevduat faizlerini yükselteceği haberi TL ve banka paylarını vurdu. Dolar/TL hala 5.95 hududunda, Banka Endeksi ise günü %1.8 bedel kaybıyla kapattı.

Türkiye’nin iç borçlanması için asıl gösterge niteliğindeki 10 yıl vadeli DİBS’in getirisi ise 24 baz puan daha yükselerek %19.38’e sıçradı. Öte yanda, tüm Euro-bond getirilerinde gerileme vardı (tahviller kıymet kazandı). Trump-Erdoğan telefon görüşmesi yatırımcıları olumlu etkilemiş olabilir. Ek olarak yarın Enflasyon Raporu sunumunda TCMB guvernörü Çetinkaya’nın  swap süreçleri hakkında doyurucu bir açıklama yapacağı beklentisi de satın alınıyor olabilir.

IKON Menkul USD/TRY paritesindeki gelişmeleri kıymetlendirdi: USDTRY- 5.9290 Dayanağı Üzerinde Tutunuyor…

Dolar/TL kuru sabah analizimizde bahsettiğimiz 5.9290 destek  bölgesi üzerinde tutunmaya devam ediyor. Bu bölge altına yaşanabilecek  kırılım 5.30 bölgesinden gelen siyah yükselen trend çizgisinin  kırılımını da gündeme getirebilir. Bu durumda paritede 5.8800 ve 5.8400 düzeyleri başka takviye bölgeleri olarak takip edilebilir.

Diğer yandan mümkün üst taraflı hareketlerde ise 5.86-5.14 hareketinin  50.0 fibo düzeltme düzeyine de denk gelen 5.9880 düzeyi direnç  olarak izlenebilir. Bu bölgenin kırılması paritede 6.00  seviyesinin   kapısını aralayabilir.

Destekler: 5.9290-5.8800-5.8400

Dirençler: 5.9880-6.0400-6.0800

ParaAnaliz’in özgün haber ve yorumları için bizi Facebook’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

“AKŞAM Raporu:  ABD verisiyle SP500 ve faizler yukarda, TL’de gerileme sürüyor” üzerine bir yorum

  1. Herkese merhaba, bir sonraki resmi sinyal şu ​​tarihte planlanacak : Tarih : 29 Ocak 2023 Pazar Saat : 16:00 GMT Değişim : KUCOIN Avantajı : Herkes için ücretsiz Cryptos Profit Group'a katılmak için burayı tıklayın Olmazsa alt sezonu kendimiz oluşturacağız Bize gelin ve bunun için tüm topluluğumuzun her zamankinden daha fazla bir araya gelmesine ihtiyacımız var. 2023 için planladığımız ve piyasa düzeldiğinde üyelerimizle tartışacağımız bazı yeni şeylerimiz de var. Önceki sinyallerimizin başarısı ve büyük bir alt sezonun gelmesiyle, bir sonraki büyük pompamızı duyurmaya hazırız. Pompa başına ortalama 7 ila 80 milyon $ olan hacimlerimiz ve %750'ye varan zirve değerlerimizle, yaklaşan sinyalimizin çok büyük olmasını bekliyoruz. Birçok nedenden dolayı KUCOIN'i pompalamaya karar verdik. Muazzam satın alma gücümüzle %2000'in üzerine ve hatta daha fazlasına kolayca ulaşabileceğimize inanıyoruz. Önceki sinyal ve haftalarca süren tartışmalardan sonraEkip olarak, tamamen hazır olduğumuzdan emin olmak için bir sonraki sinyalimizi 1 ay içinde planlamaya karar verdik. Bu pompa sinyali için ana hedefimiz, grubumuzdaki her bir üyenin büyük bir kâr elde etmesini sağlamak olacaktır. En güçlü ve en büyük pompaları yaratmaya devam etme becerimizle, bulabileceğimiz her fırsatı değerlendireceğiz. Dünyanın her yerindeki tüm tüccarların ve yatırımcıların beklediği bir sonraki büyük pompayı yaratırken herkesi bize katılmaya davet ediyoruz. Cryptos Kar Grubumuza katılın. Her jeton seçiminde %500 ila %2000 kazanın Abonelerimizin kısa sürede para kazanması için en iyi jetonu bulmak üzere kripto pazarını analiz ediyoruz. Bize katılın, pişman olmayacaksınız. Cryptos Kar Grubuna katılmak için buraya tıklayın
    https://bit.ly/CryptoPumpandDumpProfit

    Cevapla

Yorum yapın