Barış Çiçeğinin Bakımını Nasıl Yapmalısınız?

Rate this post

Barış çiçeği bakımı nasıl sorusuna yanıt arıyorsanız şık ve zarif görünüşüyle dikkatleri üzerine çeken hoş bir salon çiçeğine sahipsiniz demektir. Barış çiçeği Spatıfılyum ve yelken çiçeği olarak da bilinen, bakımı ekstra özen gerektiren bir çiçektir. Barış çiçeği bakımı hakkında bilmeniz gerekenler yazının devamında!

Barış Çiçeği Neden Solar? Solmuş Barış Çiçeği Nasıl Canlanır?

İçindekiler

Barış çiçeği yaprakları neden sararır? Solmuş barış çiçeği nasıl canlanır? Barış çiçeği, ihtiyacı olan suyu ve güneş ışığını alamadığında gelişimini sürdüremez. Barış çiçeği bakımı doğru yapılmadığında, zaman içinde canlılığını kaybetmeye başlar ve çiçek açmaz. Lifli ve kumlu toprak seven barış çiçeğini, gölge ve yarı gölge alanlarda konumlandırmanız yeterlidir. Kireçsiz ve ılık su ile sulanması, toprağın nemli kalması barış çiçeğinin gelişimini sürdürebilmesi açısından önemlidir.

baris-cicegi-bakimi

Barış Çiçeği Bakımı

Barış Çiçeği Bakımı Yapılırken Saksı Değişimi Nasıl Olmalıdır? Barış Çiçeği Saksısı Nasıl Olmalı?

Her yıl biraz daha büyüyerek geniş bir alana ihtiyaç duyan barış çiçeği, ilkbahar mevsiminde saksı değişimine ve toprak desteğine ihtiyaç duyar. Her yıl bir önceki saksısından 2 parmak daha geniş bir saksıya alınmalı, toprak ilavesi yapılarak bakımına devam edilmelidir.

Barış Çiçeği Güneşi Sever mi?

Barış çiçeği yarı gölge alanları seven bir salon çiçeğidir, direkt güneşe maruz kaldığında yaprakları yanar, hızlı kuruyan toprak neme doyamaz. Yeterli ışık almaz ise çiçek açmaz, yaprakları zaman içinde canlılığını da kaybeder. Barış çiçeği için en ideal ortam, yarı gölge ve 15 derecenin üzerindeki ortamlardır.

baris-cicegi-bakimi

Barış Çiçeği Nasıl Sulanır?

Barış çiçeği, çok fazla ıslak olan toprağı sevmeyen bir bitkidir. Toprağın nemli olması, gelişimini devam ettirmesi açısından yeterlidir. Sulama suyunun kireçsiz ve ılık olması da canlılığını sürdürebilmesi açısından oldukça önemlidir.

Barış Çiçeği Bakımı Sırasında En Çok Dikkat Edilmesi Gerekenler

Barış çiçeği bakımı en kolay olan salon bitkileri arasında yer alır. Bu nedenle, ev ve iş yerleri dekorasyonlarında en çok tercih edilen barış çiçeği bakımı sırasında en çok dikkat edilmesi gerekenler;

  • Sararmış yapraklar köke yakın bir kısımdan makasla kesilerek budanmalıdır.
  • Gün içinde, çiçeğin ısı değişimlerini çok fazla hissedeceği ortamlarda konumlandırmaktan sakınmanız gerekir.
  • Yarı gölge alana ihtiyaç duyar ve az güneş ışığı alırsa çiçek açmazlar.
  • Kireçsiz, ılık su ile sulanmalıdır. Sulama sıklığında toprağın nemli kalması yeterlidir.
  • Yapraklarını güneşe doğru bükmesinden dolayı, hafta 1 kez saksı kendi etrafında döndürülmelidir. Bu sayede, saksının her yeri belli dönemlerde güneş aldığından dolayı, çiçekte eğilme olmayacaktır.

Barış Çiçeği Çoğaltma Nasıl Yapılır?

Barış çiçeği bitkisini çoğaltmak için yapraklar kullanılır. Köklü yapraklar suya batırılıp çıkarılır ve toprağı 2 santim altında olacak şekilde başka bir saksıya dikilir. Çoğaltma işlemini gerçekleştirmek için bitki tohumu da kullanılabilir.

Sitemizdeki diğer içeriklere ulaşmak için : Bilmiş Yazar

Barış çiçeği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için okuyabilirsiniz : Spathiphyllum wallisii

Yorum yapın