Efsane Video Oyunları Posta Puluna Dönüştü

Tasarım stüdyosu Dorothy, tema belirlemek konusunda oldukça yaratıcı. Daha önce Londra sokaklarını şarkı isimleriyle adlandırdıkları Şarkı Haritası ve ikonik tasarımları kesitlerine ayırdıkları İçeriden Bilgi gibi ilginç projelerle ses getirdiler. Son yıllarda ise farklı kültür-sanat dallarını ele aldıkları posta pulu serileriyle anılıyorlar. Bu posta pullarını aynı panel üzerinde bir araya getirip posterler şeklinde sunuyorlar. Bu çalışmalarının tamamını burada görebilirsiniz. Edebi eserler ve Hip Hop albümleri için yaptıkları posta pullarının ardından şimdi de klasik video oyunları için yaptıkları Damga Sayfaları: Klasik Video Oyunları ile meraklılarına sesleniyorlar.

Tasarımlar, video oyunlarının tarihsel gelişimini kutluyor

Bu yeni seri, dünya toplumunun Atari’nin 1972’de ikonik ponpon oyununu piyasaya sürmesiyle başlayan 50 yıllık oyun deneyimini kutluyor. Atari bu 2 boyutlu grafiklerden oluşan tenis oyununu – bence harika bir oyun – çıkararak, milyar dolarlık bir endüstrinin ilk tohumunu atmıştı. Elbette video oyunlarının tarihi daha gerilere dayanıyor. 1940’ların sonlarında, 50’lerde ve 60’larda temelleri atılmış. Ancak Dorothy sektörleşme ve kitlesel tüketim anlamında ilk patlama yaşanan oyunlardan biri olarak Pong’u başlangıç noktası kabul etmiş. Nostalji yapmak isteyenler oyunu tarayıcı üzerinde şu sitede oynayabilirler.

Poster baskıda; Asteroids, Pac-Man, Sonic the Hedgehog, Resident Evil, Call of Duty, Animal Crossing, World of Warcraft, Grand Theft Auto, Minecraft ve Legend of Zelda dahil olmak üzere 42 efsane oyunun posta pulu versiyonu yer alıyor. Bu oyunlar; onlarca yıl, nesil, geliştirici ve konsol oyunu arasında bir nedenden ötürü kendi zamanlarının en iyisi sayılanlar arasından seçilmiş. Her oyun bir posta pulu olarak hayal edilmiş ve her pul temsil ettiği oyundan ilham alan soyut bir illüstrasyona sahip.

Video Oyunları

Sitemizdeki diğer içeriklere ulaşmak için : Bilmiş Yazar

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :   Koç Burcu Erkeği Sevmiyorsa Nasıl Davranır?

Yorum yapın