Trump-Xi Tepesinden Uygun Haber: ABD-Çin Ticaret Müzakereleri Yine Başlıyor

Bu sabah TSİ ile 5.30 sularında başlayan toplantıdan basına yansıyan birinci haberler olumlu. Korkulan olmadı. İki başkanın toplantısından kopuş değil Mayıs ayında kesilen görüşmelere yine başlanması kararı çıktı.

Bu karar iki taraftan da teyid edildi. Çin’in resmi Xinhua haber ajansı bugün geçtiği haberde ABD ve Çin’in ticaret görüşmelerine yine başlamayı kararlaştırdıklarını ve yeni gümrük vergilerinin konmayacağını belirtti. Bilindiği üzere Trump şayet bu toplantıda uzlaşma olmazsa  300 milyar dolar civarında yeni Çin mallarına ek gümrük vergileri koyacağını söylemişti. Bu durumda Çin de misilleme yapacağını bildirmişti.

Aynı halde Trump da yaptığı açıklamada müzakerelerin “yeniden rayına oturduğunu” belirtti.

İşte o görüşme ve sonrasının ayrıntıları…

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  SABAH Bülteni:  Beklemedeyiz

Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen G-20 Tepesinde Çin Devlet Lideri Xi Jinping ile bir ortaya gelen ABD Lideri Donald Trump, “Eğer adil bir ticaret muahedesi yapabilirsek bu tarihi bir iş olur. Buna büsbütün açığız ve siz de buna büsbütün açıksınız.” dedi.

Osaka’da gerçekleştirilen G-20 Tepesinin 2. gününde Trump ile Xi görüştü.

Çin Devlet Lideri ile ortasındaki münasebetten övgüyle bahseden Trump, 2017 yılında Çin’e gerçekleştirdiği ziyareti “hayatının en sıra dışı seyahatlerinden biri” olarak tanımladı.

Trump, “ABD-Çin iş birliği ayrılıktan güzeldir, diyalog zıtlaşmadan güzeldir. Aslında (anlaşmaya) çok yakındık ancak bir şeyler oldu ve o süreç biraz koptu, şu anda biraz daha yaklaşıyoruz.” halinde konuştu.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  Tamamen Ücretsiz Mesajlaşma Arkadaşlık Sitesi

ABD’nin Çin ile gerçekçi bir ticari muahede yapmaya açık olduğunu vurgulayan Trump, “Eğer adil bir ticaret mutabakatı yapabilirsek bu tarihi bir iş olur. Buna büsbütün açığız ve siz de buna büsbütün açıksınız. Sanıyorum artık sahiden muazzam olacak bir şeyler yapmaya devam edebiliriz.” değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan Xi ise ABD ile Çin ortasındaki tarihi bağların vakit içinde nasıl gelişip bugünkü düzeyine ulaştığını anlattığı konuşmasında iki ülke ortasındaki iş birliği ve uyumun daha da artmasını umduğunu lisana getirdi.

İki ülke ortasında Trump’ın misyona geldiği devirden bu yana devam eden gümrük vergisi uğraşı, ABD ile Çin ortasındaki son ticaret muahedesi müzakerelerinin yarım kalmasıyla yeni bir noktaya ulaşmıştı.

Yorum yapın