Adet Sancısı İçin Ağrı Kesici İlaç İsimleri

Adet Sancısı İçin Ağrı Kesici İlaç İsimleri – Kadınlarda her ay düzenli olarak görülen menstrüasyon döneminin sonlandığını işaret eden adet yani regl bazı kadınlarda şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Özellikle adet sancım çok şiddetli ne yapmalıyım? Diye merak eden kişiler için birçok farklı ağrı kesici ismi vermek mümkündür.

Adet Sancısı İçin Ağrı Kesici İlaç İsimleri

Ağrı kesicilerin ağrıyı keserken adeti kesmemesi de oldukça önemlidir. Özellikle prostaglandiler adı verilen kimyasalların neden olduğu bu ağrılar bazı kadınlar için dayanılmaz halde olabiliyor. Eczanelerden alabileceğiniz çeşitli adet ağrısı için ağrı kesici ilaç bulunmaktadır. Adet sancısı için ağrı kesici ilaç isimleri şöyle sıralanabilir;

  • Buscopan
  • Majezik
  • Dicloflam
  • Muskazon
  • Aseket
  • Arveles
  • Aleve
  • Dolorex
  • Apranax

Bu ilaçlar içerisinde yer alan en güçlü adet ağrı kesici Buscopan olarak bilinmektedir. çoğunlukla doktorlar tarafından da önerilen bu ağrı kesici adeti kesmeden adet ağrısının ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  Herbalife Zararları Canan Karatay

Adeti kesmeyen ağrı kesici hangisidir? sorusu da şiddetli ağrı yaşayan bayanlar tarafından sıkça araştırılmakta olup özellikle ağrının hafiflemesi ancak adetin kesilmesi ilaç kullanımında oldukça önemlidir.

Adet sancısı için ağrı kesici ilaç kullanımı yapılabileceği gibi aynı zamanda daha kısa sürede etkili ve adet döngüsünü bozmayacak şekilde adet sancısı için ağrı kesici iğne de kullanılabilir.

Adet Döneminde Buzcopan Plus Kullanımı

Adet döneminde Buscopan plus kullanımı özellikle ani ve şiddetli kasılmalar durumunda tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Özellikle adet ağrılarının yanı sıra idrar yolları, idrar kesesi, mide, bağırsak ve safra kanallarında da meydana gelen ağrıları hafifletmektedir.

Kadınlarda üreme organ bozukluklarına bağlı olarak meydana gelen ağrılı adet görme, regl ağrısı gibi durumlar sırasında kullanıldığında oldukça faydalı olan bir ilaç olmasının yanı sıra kullandıktan itibaren 3 ila 4 gün daha etkisi devam etmektedir.

Adet Döneminde Ağrı Kesici Kullanmak Zararlı Mı?

Özellikle adet döneminde şiddetli ağrı yaşayan kişiler bu dönemde ağrı kesici kullanmanın vücuda herhangi bir zarar verip vermeyeceğini sıkça araştırmakta.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  Sağlıklı Bir Yaşam İçin Neler Yapmak Gerekir ?

Adet döneminde ağrı kesici kullanmanın zararları sadece kanama miktarında azalmaya neden olmasın dışında ağrı kesicilerin belirgin bir düzeyde doğrudan bir zararı bulunmasa da zamanla böbrek üzerinde yan etkiler ortaya çıkarabilir veya hipertansiyonun kötüleşmesine neden olabilir. genellikle adet döneminde çok güçlü ağrı kesicilerin kullanımı önerilmemekle birlikte şiddetli ağrılarda doktorlar tarafından uygun ağrı kesiciler reçete edilmektedir.

Özellikle adet sancısına ağrı kesici kullanımı yapmadan önce mutlaka dikkatli kullanılması gerekmektedir. Özellikle mide ve bağırsak sisteminde daralma bulunan kişilerin veya inatçı kabızlık, karın büyümesinden oluşan hastalıkların görüldüğü kişiler ağrı kesici kullanmadan önce doktoruna danışmalıdır.

Bunun yanı sıra kalp atışını bozan, çarpıntı yapan veya nabız sayısını yükselten herhangi bir hastalığa sahip olan kişilerin ya da karaciğer bozukluğu olan kişilerin adet sancısı sırasında ağrı kesici kullanımı yaparken oldukça dikkatli olması ve doktorun onay verdiği ilaçların kullanılması gerekmektedir.

12 yaşından küçük çocuklar ise yeni yeni ergenlik dönemine girdikleri için bu dönemde ağrı kesici kullanmamaları önerilmektedir.

Yorum yapın