AKŞAM Raporu:  Risk iştahı coştu, Türkiye S-400’ü unuttu

TSİ 21:00’de Wall Street de ralli yapan Asya ve Avrupa borsalarına katılmıştı. DJ30 ve SP500 sırasıyla %0.5 ve %0.75 prim yaparken, ABD-Meksika ticaret savaşının başlamadan bitmesi ve Fed’in Temmuz üzere faiz indirimine gideceği beklentileri alımları yönlendirdi.  Öte yanda, ABD iktisadının bu sayede tekrar güç kazanacağı kanısıyla gösterge 10 yıllık ABD DİBS’de getiri 2016 tabanından dönerek %2.14’e sıçradı.  Dolar Endeksi de bir defa daha 97 hududuna yanlışsız harekete geçti.

Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ) de ralliye katıldılar. MSCI GOP Pay Endeksi %1.5 prim yaparken, başta Meksika pezosu ve TL, bir çok para ünitesi de ralliye katıldı. Ancak yuan, Orta ve Doğu Avrupa FX bedel yitirdi.

Türkiye’de ise ABD Savunma Bakanı Patrick Shanahan’ın Gen Hulusi Akar’a yazdığı tehdit dolu, yaptırım içerne mektup konuşulmadı.  TL dolara karşı bedel kazanırken, Hazine ihalelerde biraz yüksek faiz ödese de zorlanmadı. Fakat, ihalelere yabancı iştiraki varmıydı, bunu fakat yarın öğreneceğiz.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  Yeni pay stratejisi: Maksat getiriler düşüyor!

Piyasa iştirakçiler ile yaptığımız temaslarda carry trade yapan kısa vadeli fonların küçük montanlı alım süreçleri yaptığını, lakin yerleşiklerin dövizde kalmaya devam ettiğini öğrendik.  Bir kaynak tekrar IMF’yle mutabakata  varılacığına dair söylentiler yayıldığını argüman etti.

Işık FX akşam bülteninde şunları kaydetti:

S-400 bilmecesi sürerken ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a Amerika’da F-35 eğitimi alan Türk  pilotların 31 Temmuz’a kadar ayrılacakları ve program kapsamında yeni  eğitim verilmeyeceğini bildirdi. Bunun dışında Savunma Sanayii  Müsteşarı İsmail Demir’in  Türkiye’nin Rus S-400 hava savunma  sistemleri konusunda ortak bir çalışma kümesi  oluşturulması yönündeki  talebine ait ABD’nin rastgele bir adım atmadığını tabir etmesi  dikkat çekti.

Yurtiçi kanatta bir data akışı bulunmazken siyasi ve  jeopolitik riskler fiyatlamalarda tesirli olmaya devam edecek. Bu ortada  5 yıllık kredi risk primi (CDS) 470 baz puana kadar gerilerken kurda  da geri çekilmeleri tetikledi. ABD tarafında ise ticaret gerginliği  devam ederken Çin’in mutabakata yanaşması durumunda Huawei’ye  yaptırımların gevşetilebileceği belirtilmesi değerliyken Meksika ile  yapılan muahede ile 5 yıllık tarifelerin iptal edilmesi de kritikti.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  Trump-Xi Tepesinden Uygun Haber: ABD-Çin Ticaret Müzakereleri Yine Başlıyor

Bunun dışında FED için faiz indirimlerinin düzgünden güzele dillenmesi de  piyasalar üzerinde beklentiye neden olurken son açıklanan tarım dışı  istihdam göstergelerinin de beklentileri karşılayamaması bu görüşleri  destekledi.

Teknik düzeyler:  Destekler: 5.7740-5.7550-5.7340-5.7100-5.6775

Dirençler: 5.8290-5.8670-5.8815-5.9280-5.9500 (FOREKS Haber Merkezi)

Piyasalarda coşkulu alımların sürmesi biraz kuşkulu. Akşam saatlerinde Trump Xi Jinping G-20 doruğuna katılmazsa, başka Çin mallarına da ek gümrük vergisi uygulayacağını ilan etti.  Ayrıyeten, Fed FOMC’nin Çarşamba günü faiz indirimi için ileti verip, Temmuz’da da birinci indirimi başlatacağı beklentisi abartılı olabilir.

Türkiye’ye gelince, S-400 krizi, İstanbul seçimi ve son olarak Kıbrıs Rum Kesimi’nin doğal gaz arama faaliyetlerimiz yüzünden bizi AB önderler doruğunda şikayet edip yaptırım talep edeceği hususları tartışılmıyor. Piyasalarda süreç hamci çok sığ, riskler  fiyatlarda olmayabilir.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  SABAH Bülteni:  Küresel piyasalarda umut kıvılcımları

Zamanında tarafsız haberler ve gündemi aydınlatan yorum ve tahlillere erişmek için ParaAnaliz’i Facebook’ta takibe alın.   Sayfamız BilgeEkonomist, işte linki.

Yorum yapın