SABAH Bülteni:  Beklemedeyiz

Rate this post

12 Haziran (Reuters) – Asya borsaları Beyaz Saray’ın Çin ile ticaret müzakerelerinde katı bir tavır izleyeceğini ortaya koymasının akabinde temkinli seyir izledi.

Yatırımcılar bugün ABD’de mümkün bir faiz indiriminin zamanlaması hakkında fikir verecek enflasyon verisini izleyecekler.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi .MIAPJ0000PUS haftanın birinci iki gününü yükselişle kapadıktan sonra bugün yüzde 0.4 geriledi.

ABD Lideri Donald Trump, dün akşam Çin ile ticaret uyuşmazlığını giderecek mümkün bir muahedeyi kendisinin geciktirdiğini söz ederek, Beijing’in dört yahut beş “önemli konuda” mutabık kalmaması halinde müzakereler ilerletmeyeceğini söyledi. Trump bu hususların neler olduğunu da belirtmedi.

Trump ayrıyeten ABD merkez bankası Fed’i de açıklamasında amaç alarak faizlerin “çok yüksek” olduğunu söyledi ve merkez bankası hakkında “ne yaptığını bilmiyor” dedi.

Fed yetkilileri, ABD ile Çin ortasındaki ticaret tansiyonunun arttığı, ABD’de büyümenin yavaşladığı ve istihdam artışının Mayıs bilgilerine nazaran süratle gerilediği bir ortamda para siyasetini pahalandırmak üzere 18-19 Haziran’da toplanacak.

Yatırımcılar Temmuz ayından itibaren yüzde 80 olasılıkla faiz indirimi bekliyorlar.

Ancak ABD’de bugün 1530’da açıklanacak tüketici enflasyonu verisi beklentilerde değişiklik yaratabilir. ABD’de enflasyonun Mayıs’ta yüzde 1.9’a gerileyeceği, çekirdek enflasyonun ise yüzde 2.1’de kalacağı varsayım ediliyor.

Merkez Bankasının bugün yapacağı faiz toplantısı öncesinde

Dolar/TL güne 5,80 düzeyinden başladı. Bugün faiz kararının yanı sıra

ABD’de enflasyon bilgileri de yakından takip edilecek.

– Foreks anketine katılan 18 ekonomistin 15’i faizlerde herhangi  bir değişiklik yapılmayacağını öngörürken, 3’i faiz indirimi kararı  alınacağı görüşünü savundu. Ankete nazaran, TCMB’nin 2019 yılında ilk  faiz indirim kararını Temmuz ayında alması bekleniyor. Ankete katılan

14 ekonomistin 7’si Temmuz, 3’ü Haziran, 3’ü Eylül ve 1’i Ekim ayında artırım beklediğini açıkladı.

– Dolar/TL bugün en düşük 5,7872, en yüksek 5,8121 seviyesini  gördü.

– TCMB yüklü ortalama fonlama maliyeti yüzde 24,00 (Önceki  yüzde 24,03) oldu.

– BIST gecelik repo faiz oranı yüzde 24,46 olarak gerçekleşti

(Önceki yüzde 24,56).

– ABD Savunma Bakanı Vekili Partick Shanahan, bugün Ulusal Savunma  Bakanı Hulusi Akar’la görüşeceğini açıkladı. Görüşmede uzlaşma tarafında bir ilerleme çıkmazsa, ABD’den yeni tehditler gelebileceği üzere, yatırımcıların döviz ve DİBS’de satıcı pozisyonuna geçmeleri de bir mümkünlük.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ‘’ Tüm taahhütlerimiz mevcut muahedeler ve öbür evraklar doğrultusunda baştan sona, vaktinde, tam manasıyla yerine getirilecek.’’ dedi.

Rusya Devlet Lider Yardımcısı Yuriy Uşakov da ‘’ Rusya ile Türkiye ortasında bu mevzuda gerçekleştirilen muahedeler vaktinde yerine getiriliyor, hususla ilgili karşılıklı bir sorun yok” açıklamasında bulundu.

Bugün Hazine Mayıs nakit bütçe istikrarını açıklayacak

Reuters, FOREKS Haber Merkezi

Yorum yapın