Garanti Yatırım’ın önerdiği yeni pay portföyü

Rate this post

Model Portföyümüz son güncellememizi yaptigimiz 10 Nisan tarihinden itibaren BIST-100 endeksinin %5.8 üstünde performans gösterdi. Bu raporumuzla SAHOL’u model portföyümüze eklerken, AKBNK ve TCELL’i çikariyoruz.

SAHOL: Sabanci Holding’in NAD iskontosu yeni datalara nazaran %44 düzeyinde olup, bu orta vadeli ortalama iskontosu olan %39’un üzerindedir. Sabanci Holding son 3 ayda endekse paralel performans gösterdi. Sabanci Holding’in bilhassa güç segmentinde son devirde epey olumlu bir operasyonel karlilik performansi sergiledigini görüyoruz. Buna nazaran yilin birinci çeyreginde güç segmentinin FVAOK marji %26 olurken bu oran geçtigimiz yil %17 düzeyindeydi. Son yapilan TEMSA satisini da Holding’in odaklanma stratejisi ismine olumlu olarak kıymetlendiriyoruz.

Bu satisla birlikte 1.6mlr TL olan net nakit durumunun 1.8mlr TL’ye çikmasini bekliyoruz.

AKBNK ve TCELL’i Model Portföy’de bulunma gün müddetlerini doldurduklari için portföyümüzden çikariyoruz.

Hatirlatmak gerekirse, Model Portföyümüze dinamizm ve yenilik saglamak için bir payın azami bulunma müddetini 150 gün olarak belirlemistik. Bu iki payda bu sona ulasmis bulunuyoruz.

Halihazirda 9 hisseden olusan Model Portföyümüzde 2 banka ve 7 banka-disi pay bulunmaktadir. Model Portföyümüzdeki paylar ve yükleri: ANACM (12.0%), ARCLK (10.0%), CLEBI (11.0%), FROTO (10%), ISCTR (12.0%), KOZAL (11.0%), SAHOL (10%), THYAO (12.0%) ve YKBNK (12.0%).

Tercih ettigimiz paylar:

ANACM: Artan ihracat gelirleri ve defansif is yapisi

ARCLK: Faaliyet kar marji güzelleşmesinin devami beklentisi

CLEBI: Defansif is yapisi, büyüme potansiyeli

FROTO: Güçlü ihracat yapisi ve sürdürülebilir karlilik

ISCTR: Olumlu 2019 beklentileri, ucuz degerleme

KOZAL: Altin üretimindeki artis, daha güçlü altin fiyatlari, daha düsük nakit maliyetler ve zayif TL’nin destegi

SAHOL: Yüksek NAD iskontosu

THYAO: Güçlü talep görünümü

YKBNK: Olumlu marj beklentileri

Yorum yapın