Haziran ayı için portföy teklifleri geliyor, sırada İş Yatırım

Model Portföy Değişiklikleri

Öneri listemizden Vakifbank’ı çıkararak Garanti Bankası’nı ekliyoruz. Sene başından beri kamu bankalarının yükselen faiz ortamında devam eden süratli kredi büyüme süreci kelam konusu kamu bankalarının kredi spredlerinde öngörülenin çok üzerinde bir tahribat yaptı.

Her ne kadar Vakifbank’ı başka kamu bankalarından hem karlılık hem de fonlama gücü açısından daha olumlu bir yere koyuyorsak da, bu olumsuz algının pay performansını bir mühlet daha etkilemesi kelam konusu olabilir. Pay girişinden bu yana rölatif olarak %19 negatif performans gösterdi. Bu noktada, teklif listemize Garanti Bankası’nı ekliyoruz.

Bankanın güçlü ve çeşitlendirilmiş gelir yapısı ve her türlü faiz ortamında yüksek karlılığı koruyan esnek bilanço yapısı daha öngörülebilir bir karlılık vadediyor. Bunun yanında kuvvetli karşılık oranları ise etkin kalitesi açısından güçlü bir muhafaza kalkanı oluşturmakta.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  İş Bankası Sim Kart Bloke Kaldırma

Bankanın 2019 iddia edilen F/K’sı 4.9x, PD/DD’i ise 0.64 gibi tarihi ve uluslararası ortalamalara göre oldukça cazip bir düzeyde bulunuyor.

ARCLK’i cazip getiri potansiyeli nedeniyle öneri listemize ekliyoruz.  ARCLK 2019T 4.9 Firma Değ/FAVÖK çarpanı ile uluslararası benzerlerinin ortalaması olan 7.7x ve kendi 1 yıllık tarihi ortalama 5.6x Firma Değ/FAVÖK çarpanına kıyasla iskontolu işlem görüyor.

ARCLK için hisse başına 23.70TL hedef fiyatımız %38 getiriye işaret ediyor. Haziran ayı sonunda beyaz eşya sektöründe ÖTV indirim teşvik süresinin dolması, 2Ç ve 3Ç’lerde işletme sermayesi ihtiyacının yurtiçi pazarda mevsimsellik nedeniyle olası artışı, $’ın TL ve € karşısında değer kazanmasının marjlar üzerindeki olası olumsuz etkisi ve 2019 yılında negatif nakit akım tahminleri hisse için olumsuz etkenler. Hissenin cazip çarpanını gözönünde bulundurduğumuzda olumsuz gelişmelerin çoğunlukla fiyatlandığını düşünüyoruz. Diğer taraftan, hammadde fiyatlarındaki gerilemenin ve yurtiçi beyaz eşya pazarında ÖTV indirim teşviğinin uzatılması hisse için kısa vade de hisse üzerinde olumlu etki yaratabilecek etkenler olduğunu düşünüyoruz.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  İş Yatırım seçim sonrası olacakları inceledi

Model portföyümüzde yer alan şirketler ve sepet içindeki ağırlıkları aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Model portföyümüzde sektör ağırlıklarına baktığımızda bankacılık sektörünün portföy içindeki ağırlığı %24 seviyesinde.

Portföyün yıliçi getirisi Türk Lirası bazında %10 iken BIST-100’e göreceli olarak bakıldığında getiri %11,9 seviyesinde gerçekleşti.

Garanti Yatırım model portföy burada

FÖŞ anlattı:  Borsada para kazanmak

Yorum yapın