Goldman Sachs Türkiye büyüme beklentilerini sert biçimde aşağıya çekti

Rate this post

Goldman Sachs ekonomistleri Kevin Daly ve Clemens Grafe, 10 Mayıs tarihli raporlarında, “Türk Lirası üzerindeki kıymet kaybı baskısındaki artışın muhtemelen kısa vadede büyüme üzerinde somut olumsuz tesiri olacak ve bunun ötesinde, iktisat, bir mühlet için ekonomik büyüme üzerinde baskı yapmasını beklediğimiz değerli bir bilanço ayarlamasına muhtaçlık duyuyor” dedi.

Lira’da sene başından bu yana görülen bedel kaybı dikkat alımlı ve milletlerarası yatırım kurumları da buna karşı kayıtsız kalamıyor.

Goldman Sachs da, Türk Lirası’nın karşı karşıya kaldığı yeni bir bedel kaybı baskısı dikkate alındığında, birinci çeyrekte GSYH’de görülen artışın ikinci çeyrekte bilakis dönmesi ile birlikte, Türkiye iktisadı için büyüme görünümü iddiasını eksi yüzde 1.5’ten eksi yüzde 2.5’e düşürdü.

İkinci çeyrekte faiz tepe yapacak

Bloomberg’de yer alan habere nazaran Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), Türk Lirası’na istikrar kazandırma eforlarının bir kesimi olarak, önümüzdeki aylarda gösterge faizi artırmak zorunda kalacağını belirtti.

Goldman’ın varsayımlarına nazaran, TCMB’nin resmi gösterge faizi ikinci çeyrekte yüzde 25.5 ile tepe yapacak. Raporda, “Türk siyaset yapıcıların nihayetinde Türk Lirası’na istikrar kazandırmayı başaracaklarını varsaysak bile, TCMB’nin faiz düşürmeye 4. çeyrekte başlamasını ve gösterge 1 hafta vadeli repo faizini 2019 yılının sonunda yüzde 24.5’e indirmesini bekliyoruz” denildi.

Goldman, “Büyüme üzerindeki tepe negatif tesir geride kalmasına karşın, borçluluğu azaltmanın ikinci ayağı ve daha sıkılaşan finansal şartlar faaliyet üzerinde kıymetli baskısını sürdürecek” değerlendirmesinde bulundu.

Yorum yapın