Kadın Savcı Olmanın Zorlukları

Kadın Savcı Olmanın Zorlukları – Her mesleğin kendine göre çeşitli zorlukları bulunmaktadır. Ancak önemli olan kişinin kadın veya erkek olması değil, o işin üstesinden ne kadar iyi gelebildiğidir. Hukuk okuyan ve savcılık isteyen kadınlar için de genellikle maalesef ki ülkemizde bu mesleği en iyi şekilde ve sorunsuz icra edebilmelerini engelleyen pek çok durum bulunmaktadır. Kadın savcı olmanın zorlukları, aslında kadınların kendileri ile bu meslek hakkında yaşadıkları sorunlar değil, genellikle çevreden kaynaklanan sorunlar olmaktadır.

Kadın Savcı Olmanın Zorlukları

Kadın Savcı Olmanın Zorlukları, en kutsal mesleklerden biri olarak ülkemizde adaletin sağlanmasında rol oynayan oldukça önemli bir meslektir ve kesinlikle kadınlarımızın da layıkıyla yerine getirebileceği bir meslektir. Ancak özellikle savcı olmak için kişilerin kadın veya erkek olmalarından önce, bazı kişisel özelliklere sahip olması gerekmektedir. Savcılığın beraberinde getirdiği psikoloji, yaşanacak olaylara karşı sergilenecek tutum gibi pek çok husus konusunda kadınlarımızın kendilerini buna hazırlamaları gerekmektedir.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  En Sevdiğiniz Çizgi Filmlerin Arkasındaki Ünlü Seslendirme Oyuncuları ve Aktrisleri Listesi

Ancak bunların yanı sıra özellikle kadın savcı olmanın maalesef ki en zor tarafı, ülkemizde erkek üstünlüğü kafası ile kadınların zayıf görülmesi ve baskılanmaya çalışılmasıdır. Özellikle yaşanan olaylara bakan kadın hakimler, o olayın içerisinde olan pek çok kişi tarafından baskılanabilmekte ve daha da ciddisi tehdit alabilmektedir. Alınacak olan bu tehditler sebebiyle sürekli bir korku ve endişe hali yaşayabilen kadın savcılar, tüm bu zorluklara göğüs gererek işini en iyi şekilde yapmaya devam etmelidir.

Tüm bu tehditlere ve olası olaylara karşı kadın savcılarımızın da yanlarında silah taşıma yetkileri bulunmaktadır.

Kapalı Kadın Savcılar Nasıl Giyinir?

Kapalı kadın savcılar nasıl giyinir? Sorusu, merak edilen konulardan biridir. Öncelikle sahip oldukları mevki sebebiyle özenli bir şekilde hazırlanarak hem erkek hem kadın savcıların işlerine gitmeleri önemlidir. Kapalı kadın savcılar için de bu durum geçerlidir ve diğerlerinden farklı herhangi bir gereksinimleri bulunmamaktadır.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :   Koç Burcu Erkeği Sevmiyorsa Nasıl Davranır?

Mesleklerini icra edecekleri esnada sahip oldukları mevkiye uygun kıyafetler giymeleri yeterli görülmekte, özenli bir şekilde hazırlanıldığı takdirde özellikle ne giyileceğinden çok yönetmelikte belirtilen ve giyilmesi yasak olan kıyafetlerin tercih edilmemesi daha önemlidir.

Savcı kadınlar, çok açık yakalı veya kolsuz üst kıyafetleri giyememekte, bunun yanı sıra kot ve benzeri pantolonlar giyememektedir. Etek boylarının da dizlerinin üstünde ve yırtmaçlı olmaması gerekmektedir. Ayakkabı konusunda da sandalet giymemeleri gerekmektedir.

Kadın Savcı Olmanın Zorlukları
Kadın Savcı Olmanın Zorlukları

Savcı Olmak İçin Gereken Kişisel Özellikler

Savcılık mesleği oldukça önemli bir meslek olmanın yanı sıra özellikle kişilerin bu mesleği en iyi şekilde icra edebilmeleri için çeşitli kişisel özelliklere sahip olmaları gerekmektedir. Savcı olmak için gereken kişisel özellikler arasında şunlar yer almaktadır;

  • İletişim konusunda başarılı olmalıdır.
  • Kitap okuma alışkanlığına sahip olmalıdır.
  • Adaletli olmalıdır.
  • Olaylara tümüyle objektif bakabilmelidir.
  • Disiplinli, planlı ve düzenli olmalıdır.
  • Korkusuz, manipüle edilemeyen ve algıları yüksek bir kişi olmalıdır.
  • Ağır başlı, otorite sahibi ve güvenilir olmalıdır.
  • Psikolojik olarak güçlü olmalıdır.
BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  Mental Sağlığı Güçlendirmenin Yolları

Savcılık görevi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için : Savcılık

Yorum yapın