SABAH Raporu:  Ticaret Savaşı yine başlarken, piyasalar “yeter artık” dedi

ABD Ticaret Bakanı Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steve Mnuchin basın toplantısında Çin’le müzakerelerin süreceği, lakin Cuma günü 200 milyar dolar kıymetinde ithalat üzerinde verginin %10’dan %25’e yükseltileceğini teyit ettiler. Şayet Perşembe- Cuma günü Washington’da görüşmeleri sürdürecek Çin Lider Yardımcısı  Lıu He geri adım atmazsa, 500 milyar dolarlık ithalatın tümüne de vergi gelebilir.

Beyaz Saray’a nazaran bu ani taraf değişikliğinin nedeni Beijing’in birinci çeşitlerde verdiği kimi taahhütlere sadık kalmaması. Örneğin tüm mütabakat metni Çin kanunlarıyla teminat altına alınacaktı, lakin bundan cayılmış. Alışılmış, bu Beyaz Saray’ın savunması. Çin kaynakları ise Beyaz Saray’ın bir muahede sağlansa dahi yürürlükteki ek vergileri kaldırmak niyetinde olmadığını münasebet gösteriyor.  Şimdi en karamsar senaryo olan tüm mal ve hizmetlere ek vergiler salınması ve ardından ticaret dışı pürüzlere başvurulmasından kaygılanmaya neden yok, lakin yatırımcı Trump’dan gelen cüret verici bildirilere kanarak %100 Ticaret Barışı fiyatlamıştı. 1Ç2019’da   yatırımcıların bir numaralı tasası olan küresel resesyon ve Çin iktisadında sarsıntı gündemden düşüyordu.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  SABAH Bülteni:  Beklemedeyiz

Neticede Wall Street dün akşam “yeter artık” diyerek, Dow Jones ve SP500’ü sırasıyla %1.79 ve %1.59 sattı. Endişe endeksi VIX carry trade’i olumsuz etkileyecek 20 seviyesine kadar yükselirken, altın  %1 kıymetli.  Japon Yeni de paha kazanırken, Fitch Ticaret Savaşı’nın genişlemesi senaryosundan küresel risk iştahında gerileme ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu Gelişmekte Olan Piyasalar’dan (GOP, Ülkeler = GOÜ) sermaye  kaçışı yaşanacağını öngördü.

Bu sabah da asya satıcılı açılrken (Şangay %2 civarında kayıplı, TSİ ile 06:00), dün MSCI GOP Pay Endeksi %0.6 bedel yitirdi. Çabucak bütün GOÜ para üniteleri de dolara karşı kıymet yitirirken, TL tekrar başı çekenler ortasındaydı.

Tahvil Hükümdarı lakabıyla meşhur DoubleLine varlık idare şirketi CEO’su  Jeffrey Grundlach Ticaret Savaşı’nın sürmesine %50’den fazla ihitmal tanırken, borsaların ayı pazarına girebileceği  uyarısını yaptı.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  Yeni pay stratejisi: Maksat getiriler düşüyor!

CNBC’ye konuşan teknik tahlil uzmanları SP500’de %20’lik bir düzeltmenin eşiğine gelindiğini öngördüler.

En son olarak ise, Fed FOMC açıklama ve tutanaklarında Ticaret Savaşları’ndan derin tasa tabir ederek piyasaları rahatlatan “güvercin duruşuna” dönmüştü. Ama, bu günlerde Fed şimdi piyasaları destekleyeceğine dair sinyal vermedi.

Fed Lider Yardımcısı Richard  Clarida Bloomberg Television’a ABD iktisadı ve Fed’in para siyasetine ait değerlendirmelerde bulundu.

Clarida, son periyotlardaki düşük enflasyonda süreksiz faktörlerin tesirli olduğunu söyledi ve “Faizlerin aşağı ya da üst tarafta hareket etmesi için güçlü bir temel görmüyoruz” dedi.

Dış ticaretin iktisat üzerinde şimdiye kadar büyük bir tesiri olmadığını söyleyen Clarida iktisat ve para siyasetinin düzgün durumda olduğunu ve para siyasetinin sıkılaştırma ya da gevşetme istikametinde bir eğilim olmadığını belirtti. (Kaynak: BloombergHT)

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  AKŞAM Raporu:  ABD verisiyle SP500 ve faizler yukarda, TL’de gerileme sürüyor

Artık yatırımcılar Washington’da Ticaret Görüşmeleri’ne hipnotize oldu. Eer Liu He son anda Trump’ı beklemeye ikna ederse, çok ani bir coşku rallisi beklenir, lakin bu senaryo düşük ihtimal. Çin delegasyonunun açıklama yapmadan ABD’yi terketmesi ise yeni bir panik atağına neden olabilir.

Türkiye açısından seçim meçhullüğü göz önüne alındığında, GOP’da risk iştahı düzelmeden mali varlıkların üst hareketi muhtemel değil.

Yorum yapın