AKŞAM Raporu:  Trump yeniden piyasaları dağıttı, dolar/TL 6.00’ın üstünde geceleyebilir


Oldukça optimist etapların kaydedildiği ABD-Çin ticaret görüşmelerinde birdenbire Trump dinamiti patladı. ABD Başkanı’nın Beijig’in kimi mevzularda ayak diremesi, ve müzakereler esnasında verdiği bir ekip sözel vaatleri kağıda dökmeyi reddetmesine içerlediği öne sürülüyor. Sonuçta, Trump ultimatomu dayadı. Cuma akşamı ek gümrük vergileri uygulanacak. Gün içinde darmadağın olan mali piyasalar, akşam saatinde müzakereleri sürdürecek Çin heyetinin ABD ziyaretini ertelemediği haberi üzerine biraz toparlanma eğiliminde.

SP500 seans başı kayıplarını yarısını geri alırken, ABD doları, yen ve  AAA notlu tahviller kıymet kazanıyor. Brent petrol bir kere daha 70 doların üstüne çıktı. MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar  (GOP, Ülkeler = GOÜ) Pay Endeksi Latin Amerika açılışında günlük %1.5 kayıp gösterirken, Çin yuan’ı öncülüğünde GOÜ para ünitelerinin büyük kısmı paha yitiriyor. TL’de ise Trump sarsıntısı yanında YSK’nın kararı ve S-400 gerginliği de  takip edilirken, yabancı yatırımcı çok huzursuz. Bugün baz haber siteleri kamu bankalarının 400 milyon dolar döviz sattığını sav etti. TSİ 19:00’da dolar/TL kamu müdahalesine karşın 6.00’ın bir tık üstünde. Geceyi  burada geçirirse, opsiyon stop-loss buyrukları  ve Japon   bireysel yatırımcılar da satışlara katılabilir.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  Clash Of Clans 4 Seviye Köy Düzeni

Dinamik Menkul’den dolar/TL analizi

Trump’ın ticaret müzakerelerine getirdiği yeni bakış açısının  gelişmekte olan ülke para ünitelerini negatif etkilemesi ve devam eden

İstanbul seçim sonuçlarının meçhullüğü kurda üst yönlü  denemelerin yaşanmasına neden oldu. 6.0268 direncinin üzerini test  eden dolar TL kuru bu düzeyde satıcılar ile karşılaşarak kısmi de  olsa dengelenme yaşadı. Üst istikametli seyrin devam etmesi durumda  6.0268 ana direnç düzeyini yakından takip edeceğiz. Üst yönü  algının güçlenerek artış göstermesi için bu direnç seviyesinin  aşılması ve üzerinde kalıcılık sağlanması gerekmektedir. Bu türlü bir  durumda 6.1328 direnci gündeme gelebilir. Lakin 6.0268 ana direnç  düzeyinin aşılamaması durumunda ise kur üzerinde kar satışları  görülebilir. Bu türlü bir senaryoda ise 5.9596 takviyesi güncelliğini  muhafazaya devam etmektedir.

Destek: 5.9596 – 5.8715 – 5.7978

Direnç: 6.0268 – 6.1328 – 6.2134

Ali Ağaoğlu: Kısmi mi, toptan mı yenileme?

Kısmı yenileme (Maltepe ve Büyükçekmece) durumunda faiz cephesindeki reaksiyon tekrar hudutlu kalacak olsa da dolar/TL’de geçen haftalarda başlayan yükseliş hareketinin yeniden üst meyilli devam etmesi mümkünlüğü artacaktır. Fakat buradaki hareketin birinci etapta 6.0000 ruhsal düzeyini aşması sıkıntı olabilir, 6.0310 düzeyi değerli bir direnç olacaktır.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  Yenileme: Kafein Yazılım   raporu: Yatırım önerisi var

İstanbul’da tüm seçimlerin yenilenmesi kararı hem faiz hem de kurda oynaklığın süratle arttığı, sert hareketlerin görüldüğü bir ortamı beraberinde getirecektir. Bu durumda dolar/TL’de daha evvel yazdığım 6.18-6.22 bandının süratle test edilmesi ihtimali artacaktır. (Milliyet Gazetesi)

Bono-tahvil faizleri yükseliyor

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilin ortalama bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta yüzde 19.54, valörde son süreçte yüzde 19.43 oldu. Bugün ise spot kapanışta ortalama yüzde 19.79 düzeyindeydi.

İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise Cuma günü spot kapanışta yüzde 23.10, valörde son süreçte yüzde 22.87 düzeyindeydi. Bugün ise spot kapanışta yüzde 23.05 düzeyindeydi. (Reuters)

Latin Amerika’da hala MSCI GOP Pay Endeksi’nde kayıp %2’ye yükseldi.  Bütün major LatAm para üniteleri dolara karşı düşerken, Dolar Endeksi’nin patlama yapmasını engelleyen inançlı liman Yen’e kaçış.

Bosa günü %1.4 kayıpla kapatırken, üst potansiyel çok zayıf.  Türkiye seçim badiresini atlatsa da, S-400 krizi tartısını hissettirecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Türkiye’nin farklı ülke ve bölgelerle geliştirdiği bağlantılar, birbirinin alternatifi değil tamamlayıcısıdır.” dedi.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  Trump-Xi Tepesinden Uygun Haber: ABD-Çin Ticaret Müzakereleri Yine Başlıyor

Ankara’da düzenlenen NATO Kurulu ve NATO Akdeniz Diyaloğu Ortakları Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından birtakım kısımlar:

“Türkiye’nin egemenlik haklarına giren S-400’ler üzere kimi aktüel problemler üzerinden bu türlü bir tartışmanın alevlendirilmeye çalışılmasını katiyen tasvip etmiyoruz. NATO ittifakı çerçevesinde ulusal güvenliğimizi tahkim gayesiyle attığımız adımları yeniden kendi mecrasında pahalandırmak gerekir” diyerek S-400’lerde vazgeçmeyeceğini yineledi. ABD’de çeşitli yaptırım kanunları yolda.

ABD yaptırımları banka ve holding şirketleri vasıtasıyla BİST-100 Endeksi’ni olumsuz etkileyebilir.

Yorum yapın