SABAH RAPORU:  Ticaret Savaşları ve Dolar Endeksi gündemi işgal ediyor

Dolar Endeksi bu sabah Asya borsalarında kritik 98 hududunu üst kırarken, gösterge ABD 10 yıllık DİBS getirisi de %2.43 seviyesini korudu.  Investing.com’a nazaran, DXY’de 98,50 düzeyi en yakın direnç olarak izleniyor ve  FOMC toplantı tutanaklarının endeksin fiyatlamasında tesirli olması bekleniyor.

Piyasaların Fed’den bu yıl için faiz indirimi beklentisi hala yeni, lakin yetkilerden bu yıl faiz değişiminin olmaması tarafından açıklamalar geliyor ve tutanaklarda bu tarafta sinyallerin olmaması doları destekleyebilir. Fakat ABD ve Çin ortasındaki tarifeler ise orta- uzun vadede en değerli risk olarak izleniyor.

Brent ABD’de ham petrol stoklarının artış göstermesi ve Suudi Arabistan’ın piyasada istikrarın koruncağı vaadi üzerine 71 dolar/varil seviyesine geriledi. OPEC + Rusya Haziran’da değilse bile güz aylarında üretimi artırmayı tartışıyor.

ABD Merkez Bankası(Fed) FOMC tutanaklarının izleneceği yeni güne Dolar/TL, 6,06  düzeyinden başladı.

Fed, 29-30 Nisan FOMC toplantı tutanaklarını TSI 21.00’de açıklayacak.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  SODA SANAYİ:  Teknik tahlilde alım sinyali

Dolar/TL bugün en düşük 6,0463, en yüksek 6,0578 seviyesini  gördü.

TCMB yüklü ortalama fonlama maliyeti yüzde 25,19 (Önceki  yüzde 25,50) oldu.

BIST gecelik repo faiz oranı yüzde 25,48 olarak gerçekleşti  (Önceki yüzde 25,50).

CNBC’nin isim vermeden atıfta bulunduğu birkaç kaynağa nazaran  ABD, Türkiye’ye Rusya ile S-400 füze savunma sistemini satın almak  için yaptığı muahede hakkında son kararını vermesi için iki haftadan  daha az bir müddet tanıdı.

Türk şirketler İran’dan petrol alımını sıfırladı.

İngiltere Başbakanı Theresa May, İngiltere’nin AB’den ayrılık  süreci Brexit için kimi değişiklikler yaptığı muahedeyi son bir kez  parlamentonun onayına sunacağını açıkladı. İngiliz kaynaklarıan nazaran tarasının onaylanma talihi yok.

1922 Komitesi’nin idaresinde yer almayan kıdemli parlamenterler,  Başbakan Theresa May için Avam Kamarası’ndan yeni bir itimat oylaması  kararı alınması için bastıracaklar.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  Akşam Bülteni:  Dolar ve Brent tepe TL  dip arayışında

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı  Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Suriye,  Ukrayna ve İran’ı telefonla görüştü.

Frans ayrıyeten Kıbrıs Rum Kesmi’nde petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerine takviye vermek için üs kuracak.

ABD Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada Suriye hükümetinin  kimyasal silah kullandığına dair işaretler gördüklerini, bunun  kanıtlanması takdirinde ‘hızlı ve uygun bir şekilde’ karşılık verileceğini  söyledi.

Boston Fed Lideri Eric Rosengren, düşük enflasyon ve güçlü  istihdam piyasasının Fed’in siyaset maksatlarını tuhaf bir duruma  soktuğunu, lakin faizlerin değiştirilmesi gerektiği istikametinde ortamada  “açık bir çağrı” bulunmadığını söyledi.

Çin’in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai, Pekin’in ABD ile  ticaret görüşmelerinin tekrar başlamasına hazır olduğunu söyledi.

TCMB finansal hizmetler inanç endeksini açıklayacak (14.30).

ABD’de MBA mortgage endeksleri (14.00), DOE haftalık petrol  stok dataları (17.30) izlenecek.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  Garanti Yatırım Turk Telekom  için teklif vermedi

Avrupa Merkez Bankası(ECB) Lideri Mario Draghi, ECB’nin baş   ekonomisti Peter Praet’in ayrılması nedeniyle düzenlenen etkinlikte   konuşma yapacak (10.00).

New York Fed Lideri John Williams, bir panelin açılış  konuşmasını yapacak (17.00).

Dallas Fed Lideri Robert Kaplan, bir konferansın açılış  konuşmasını yapacak (17.10).

Foreks Haber Merkezi, CNBC, Reuters, Investing.com

Yorum yapın