AKŞAM Raporu:  Dow 400 puan aşağıda, Ticaret Savaşları ve zayıf PMI morali bozdu

TSİ 19:40’da Wall Street gösterge pay endeksi DJ30 400 puan, SP500 ve Nasdaq ise sırasıyla %1.5 ve %1.8 geriliyor.

ABD öncü işdünyası aktivite anketi IHS Markit imalat sanayi PMI Eylül 2009’dan bu yana en düşük seviyesine gerileyince yatırımcılar Ticaret Savaşları’nın global ticareti frenleyerek küresel resesyona neden olacağı korkusuna kapıldılar.

J.P. Morgan icra yöneticisi Adam Crisafulli “Ticaret sahnesi her zamankindan daha karanlık” derken, Çin basınının da ABD hakkında epeyce eleştirel makaleler kaleme aldığı gözlendi. Bu kaynaklara nazaran, Trump Xi Xinping’i aldatıp, üstünlük tasladığı için Beijing Trump geri adım atmadan masaya dönmeyecek.

Para bir defa daha dolar, İcviçre  Frangı, Japon Yeni ve AAA kredi notlu DİBS’e akıyor. Dünya çapında endişeden kaynaklanan bir tahvil rallisi var.

Sıkıntı Gelişmekte Olan Piyasalara (GOP, Ülkeler =GOÜ) da sirayet etti. Öğle saatleri prestijiyle (Latin Amerika endeksleri süreç görmeye başlamadan) hesaplanan MSCI GOP Pay Endeksi günlük %0.8, F/X ise dolara karşı %0.1 paha yitiriyordu. MSCI GOP payları yılın çıkarını geri vererek dört aylık taban yaptı.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  SABAH Bülteni:  Fed açıklaması ve ötesi

Brent petrol %5 düşerken, bir fon yöneticisi “artık Ticaret Savaşları’nın süreceği temel senaryo oldu” diyerek soruna parmak bastı. ABD-İran ortasında savaş tamtamlarının sesinin kesilmesi de arz darlığı kaygılarını hafifletti.

IKON Menkul ise Türkiye gündemini şöyle özetledi:

USDTRY – Risk Primi Yükseldi, 6.13 Direnci Test Edildi…

Yurt içi piyasalar güne sektörel inanç endeksleriyle başladı. TÜİK’in açıkladığı datalara nazaran mevsim tesirlerinden arındırılmış  hizmet bölümü itimat endeksi Mayıs ayında %4.4 azaldı ve 79.4 oldu.

Perakende ticaret kesimi inanç endeksi ise %0.7 oranında düştü ve  89.9 olarak açıklandı. İnşaat tarafında olumsuz durum sürüyor ve Mayıs  ayında %7.7 azalma ile 49.8’lik data açıklandı.

Bu dataların yanında, kapasite kullanım oranı %75’den %76.3  düzeyine çıktı.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  AKŞAM Raporu:  Risk iştahı coştu, Türkiye S-400’ü unuttu

ABD ile Çin ortasındaki tansiyon başta petrol fiyatları olmak üzere,  gelişmekte olan ülke para üniteleri ve pay senedi piyasalarına da  baskı yaratıyor. Dolar ve Altın üzere inançlı limanlara bir miktar  talep olduğunu görmekteyiz. Ek olarak Türkiye ile ABD ortasında yaşanan S-400 tansiyonu de eklenince, Türkiye’nin risk primi bir ölçü arttı.

Bugün itibariyle Türkiye’nin CDS primi 500 düzeyinin üzerine  yükseldi (500.76). Bu gelişmelere paralel olarak da gösterge faizi gün  içerisinde 0.20 puan arttı ve %25.92 düzeyine yükseldi.

USDTRY paritesi gün içerisinde 6.15 düzeyine kadar yükseldi  lakin sonrasında hafif kar satışıyla 6.13 düzeyine yakın  fiyatlanıyor. Teknik olarak baktığımızda, 6.24/5.95 düşüşünün  Fibonacci %61.8’i oranı geri alındı. Teknik olarak değerli olan 6.13  düzeyinin üzerinde muhtemel dört saatlik mum kapanışı, paritedeki  yükseliş eğilimini tırmandırabilir. Bu durumda 6.24 düzeyi yeniden  gündeme gelebilir. USDTRY paritesinde 6.13 düzeyinden mümkün düşüşler  yaşansa bile, kısa vadede dört saatlik grafikteki 50 ünitelik basit  ortalamanın altına inmedikçe dolar lehine hareketlerin zayıflaması  beklenmeyebilir.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  Piyasalarda Trump kabusu

Destekler: 6.1300 – 6.0800 – 6.0210

Dirençler: 6.1300 – 6.1850 – 6.2400

Borsa Çin, Rusya ve ABD’yle sürtüşmesi olan ülkelerden çıkışı ve petrol fiyatlarında gerilemeyi fırsat bilerek yükseldi.

ParaAnaliz’in özgün ve tarafsız haber ve yorumlarına erişmek için biz Facebook’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

Yorum yapın