Turkcell’de amaç fiyat TL 19.67

 Beklentinin üzerinde net kar

Turkcell 1Ç19’da, artan borçluluğunun kur farkı ziyanı ve faiz masrafları üzerinde yarattığı üst istikametli baskı sebebiyle 420,4 milyon TL net finansman masrafı yazdı. Öteki yandan, Fintur paylarının satışının vergi sonrası kara ‘durdurulmuş operasyonlardan elde edilen karlar’ başlığı altında 772 milyon TL fiyatında tek seferlik olumlu tesiri oldu. Bu bağlamda, şirketin net karının yıllık bazda %144,5 artarak 1,22 milyar TL olarak gerçekleşti.

Açıklanan sayı piyasa beklentisinin %3,3 üzerinde gelirken, kurum beklentimizin %16,9 üzerinde geldi. Kurum beklentimizdeki sapma, belirtilenin tersine, Fintur pay satışı gelirlerinin vergi sonrası kara olumlu yansımasından kaynaklanıyor. Şirket tarafından Fintur pay satışı gelirlerinin vergi öncesi karlılığı olumlu etkileyeceği belirtilmişti. Bu doğrultuda, şirketin net kar marjı yıllık bazda 11,06 puan artışla %21,57’ye yükseldi. Fintur pay satışının net kara yaptığı olumlu tesir hariç tutulduğunda, net kar marjı yıllık bazda 2,55 puan gerileyerek %8,0 düzeyinde gerçekleşiyor.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  Garanti Yatırım Turk Telekom  için teklif vermedi

Net karın piyasa beklentisi ile paralel gelmesi sonucunda, finansalların pay performansına tesirini nötr olarak kıymetlendiriyoruz.

Operasyonel performans göstergelerinde karışık görünüm sürüyor

1Ç19’da toplam abone sayısı, evvelki yılın tıpkı periyodundaki 37,30 milyondan 36,60 milyona geriledi. Kurum beklentimiz 36,99 milyondu. Yalnızca taşınabilir tarafa baktığımızda ise, yıllık bazda abone sayısının %2,7 gerilediğini görüyoruz. Lakin, çeyreksel olarak bakıldığında, taşınabilir abone sayısı stabil görünüm sergileyerek abone kayıp oranının azaldığına işaret ediyor. Ayrıyeten, kotaların iki katına çıkarıldığı kampanya sonucunda taşınabilir karma ARPU ile çeyreksel ortalama TÜFE ortasındaki ilgideki bozulmanın bu periyotta de devam ettiğini görüyoruz. Taşınabilir karma ARPU 1Ç19’da yıllık bazda %13,3 artış kaydederek 35,7 düzeyine yükseldi. Lakin TÜFE tarafında ise, bu periyotta yıllık ortalama artış %19,9 düzeyinde gerçekleşti.

Ayrıca, birçok abonenin kontratlı olmasından ötürü, kelam konusu kampanyanın taşınabilir karma ARPU üzerinde yarattığı aşağı taraflı baskının bir müddet daha devam edeceğini ve hasebiyle taşınabilir karma ARPU ve çeyreksel ortalama TÜFE ortasındaki korelasyondaki bozulmanın bir müddet daha devam edeceğini düşünüyoruz. Mevcut operasyonel gelişmeler sonucunda, 1Ç19’da Turkcell’in net satış gelirleri yıllık bazda %19,2 artış kaydederek 5,68 milyar TL olarak gerçekleşti. Açıklanan sayı, hem piyasa beklentisine hem de kurum beklentimize paralel gerçekleşti.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  TEPAV:  Perakendeciye itimat geldi

FAVÖK’te hafif artış

Bu devirde şirketin FAVÖK’ü, satış gelirlerindeki artış ve operasyonel masraflardaki durağan görünüme rağmen brüt karlılıktaki artışta görülen yavaşlamanın tesiriyle yıllık bazda %12,81 artışla 2,28 milyar TL’ye yükseldi. Açıklanan sayı, piyasa beklentisine ve kurum beklentimize paralel gerçekleşti.

Bu bağlamda, FAVÖK marjı da yıllık bazda 2,27 puan düşüşle %40,19’a geriledi.

Turkcell için amaç fiyatımızı 19,67 TL’de tutuyor ve ‘AL’ tavsiyemizi sürdürüyoruz

Şirket finansallarını açıkladıktan sonra gerçekleştirdiği telekonferansta, 2019 yılına ait beklentilerinde hafif üst istikametli revizyonda bulundu. Şirket satış gelirlerine ait artış iddiasını %16-18 aralığından %17-19 aralığına yükseltirken, FAVÖK marjı varsayımını %37-40 aralığından %38-40 aralığına çekti. Şirket beklentilerini yaptığı revizyonla bizim beklentilerimize daha uyumlu bir görünüme ulaştığını görüyor ve öngörülerimizi muhafazayı tercih ediyoruz. Bu doğrultuda, Turkcell için 19,67 TL düzeyindeki amaç fiyatımızı koruyarak; ‘AL’ tavsiyemizi sürdürüyoruz.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  AKSEN / Aksa Güç Bilanço Kıymetlendirme Tahlili

Halk Yatırım

Önemli Duyuru:  Bedelli Okurlarımız, Bayram öncesi gündem yoğunluğu nedeniyle sizlerle paylaşamadığımız şirket raporlarını sırasıyla yayınlıyoruz. Raporu yazan kurum teklifini değiştirmediği için Mayıs ayında yazılsa da, rapor geçerliliğini korumaktadır.

Yorum yapın