Şirket Raporu: Yapı ve Kredi Bankası 1Ç19 Sonuçları

İş Yatırım: Net sayısına piyasa yansısının olumlu olmasını bekleriz

YKB yılın birinci çeyreğinde TL1.241mn solo net kar açıkladı. Açıklanan kar sayısı beklenti ortalaması olan TL1,138mn (İş Yatırım: TL 1,114mn)’un yaklaşık %9 ve %11 üzerinde gerçekleşti. Bankanın 1Ç19 net karı çeyrek bazında %15 artış kaydederken, yıllık bazda tıpkı seviyede kaldı. YKB’nin birinci çeyrek öz kaynak karlılığı 181 baz puan artarak %12.7 olarak gerçekleşirken, bunda bankanın geçen yılın son çeyreğinde muhafazakar olarak sorunlu gördüğü kredilerin değerli bir kısmını Küme II yahut III’ e atması ve karşılık masraflarını çok yükseltmesi de rol oynamış gözüküyor.

YKB’nin birinci çeyrekte TÜFE’ye endeksli kağıtlardan elde ettiği gelir bir evvelki çeyreğe nazaran yaklaşık TL 1.7 milyar düşerken, karşılık sarfiyatlarında ki birebir periyottaki TL900mn’luk azalış bu gelir kaybını değerli ölçüde telafi edici tesir gösterdi. Fiyat ve kurul gelirlerindeki devam eden güçlü seyir, net takibe atılan kredilerin ölçüsünün bir evvelki çeyreğe üçte birine inmesi, tahsilatların kuvvetli görünümü ve öteki gelir ve sarfiyat kalemlerindeki olumlu görünüş bankanın birinci çeyrekte beklentilerin üzerinde net kar açıklamasına neden oldu.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  Turkcell’de amaç fiyat TL 19.67

Bankanın birinci çeyrekteki karlılık ve maliyet görünümü ile etkin kalite gelişimi, 2019 gayelerinin üzerinde bir gerçekleşmeye doğru gittiğimizi teyit ediyor. Banka muhtemelen faal kalite, ücret-komisyon gelirleri, kredi büyümesi ve elde edilecek faiz gelirleri üzere kalemlerde 2019 gayelerini aşması olası gözüküyor. Bu manada bizde iddia değişikliklerimizi yakın vakitte tamamlayacağız. Bankanın beklentilerden daha güzel gelen birinci çeyrek net sayısına piyasa yansısının olumlu olmasını bekleriz. Burada elde edilen kardan öte kuvvetli karın sürdürülecek olmasına dair emarelerin güçlü duruşu bize bunu söyletiyor. (Dr Bülent Şengönül)

Vakıf Yatırım: “Endeks Üzeri Getiri”, Uzun Vadede ise “AL”

Yapı ve Kredi Bankası 1Ç19’da bizim %12,3, Research Turkey konsensüs kestirimlerinin %9,1 üzerinde 1,24 mlr TL (çeyreksel +%14,8, yıllık -%0,2) net kar açıkladı. Temel olarak 1Ç19’da beklentimizin üzerinde gelen öteki faaliyet gelirleri net kar öngörümüzde bir ölçü üst taraflı sapmaya neden oldu. Banka’nın 1Ç19’da TL kredi hacmi KGF limiti dahilinde kullandırılan kredilerin (6,9 mlr TL) katkısı sonucunda bir evvelki çeyreğe nazaran %3,7 büyüme gösterirken, Takipteki Krediler Oranı (TKO) ise %5,5 seviyesinde kaldı.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  Cuma günü piyasalarda ne oldu?

Ayrıca bankanın denetimli masraf idaresi siyaseti sayesinde 1Ç19’da toplam faaliyet sarfiyatları yıllık bazda %17,4 ile enflasyonun altında artış kaydederken, gider/gelir oranı da düzgünleşme gösterdi. Bankanın 2018 sonunda %13,5 olan özkaynak karlılık oranı ise 1Ç19’da %13,2  düzeyine geriledi. Bankanın beklentinin üzerinde gelen 1Ç19 sonuçlarının pay performansına tesirini olumlu olarak kıymetlendiriyoruz. Yapı Kredi Bankası için 2,51 TL amaç fiyat ile kısa vadede “Endeks Üzeri Getiri”, Uzun Vadede ise “AL” teklifimizi koruyoruz.

Yorum yapın