Bu hafta piyasalar:  Fed ve Osaka tepesi

Rate this post

Asya açılışı ve haftanın gündemini Reuters şöyle özetledi

Asya borsaları Hong Kong pay senetleri piyasasındaki yükselişten dayanak bularak artıda seyrederken, yatırımcılar Fed’in Çarşamba günü açıklayacağı para siyaseti kararını bekliyorlar.

ABD ile Çin ortasında devam eden ticaret savaşının yanı sıra Ortadoğu’daki siyasi tansiyon risk iştahını azaltarak kazanımları sınırlıyor.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi .MIAPJ0000PUS güne ekside başladıktan sonra yüzde 0.1 ekside seyretti.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para siyasetini belirleyen Federal Açık Piyasa Heyeti (FOMC) yarın ve Çarşamba günü sona erecek.

Yatırımcılar Cuma günü açıklanan beklentilerden güçlü perakende satışlar verisinin akabinde bu toplantıda faiz indirimi beklentileri yüzde 20’ye yanlışsız gerilerken, Temmuz toplantısında yüzde 85 olasılıkla faiz indirimi bekliyorlar.

Bu hafta Fed’e ek olarak Japonya ve İngiltere merkez bankaları da para siyaseti kararlarını açıklayacaklar.

FOREKS Haber Merkezi:  Fed’in faiz indirimi baskılarına direneceği öngörülüyor

Fed’in bu hafta yapılacak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz oranlarında indirim istikametindeki ABD Lideri Trump’kan  ve birtakım piyasa katkılımcılarından gelen baskıya direneceği öngörülüyor.

Bununla birlikte Fed’in bu yıl içinde bir faiz indirimine gidilmesinin  yerini oluşturacak iletiler vereceği de düşünülüyor.

Bunun yanı sıra FOMC açıklamasından gelecekteki faiz adımlarına  kapıyı açacak formda “sabırlı” tabirinin de çıkarılacağı öngörülüyor.

Northern Trust baş ekonomisti Carl Tannenbaum yaptığı açıklamada, “Riskler artıyor olabilir lakin Fed üyelerinin kendilerini köşeye  sıkıştırmak isteyeceklerini düşünmüyorum. Piyasalar Temmuz ayında bir  faiz indirimine hazırlar ve şayet bunu alamazlar ise finansal kurallar sıkılaşır” diye konuştu.

FOMC kararları ve Fed üyelerinin ekonomik projeksiyonları Çarşamba  günü Türkiye saati ile 21.00’da açıklanacak.

IKON Menkul USD/TRY Paritesi Tahlili: “USDTRY-Moody’s Açıklaması Sonrası 5.9259’a Kadar Yükseldi…

Türkiye’de Cuma günü takip ettiğimiz Nisan ayına ait Cari  Denge 1.55 milyar dolarlık beklentiden daha az 1.33 milyar dolar açık  verdi. Milletlerarası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s ise Cuma  akşamı yaptığı açıklamada Türkiye’nin kredini notunu Ba3’ten B1’e  düşürdüğünü ve görünümün negatif olduğunu söyledi.

Ayrıca not  indiriminin ödemeler istikrarı krizinin artmaya devam etmesini  yansıttığı ve Türkiye’nin uzun vadeli ekonomik ve finansal oynaklık  devrine karşı kırılgan olmaya devam ettiği söz edildi. Bu kararın  tesiriyle USDTRY paritesi 5.9259 seviyesine kadar yükseldi.  Yükselişin  devamında 5.9700 ve 6.1490 direnç olarak izlenebilir. Geri  çekilmelerde ise 5.8400 ve 5.7500 dayanak oluşturabilir.

Destekler 5.8400-5.7500-5.6275

Dirençler 5.9700-6.1490-6.2930

ANALİZ:  Güçlü ABD dataları ve Fed kararı

FÖŞ Görüntü:  Küresel durgunluk….

Yorum yapın