SABAH Bülteni:  Fed açıklaması ve ötesi

Fed FOMC açıklama metninden “sabırlı” ifadesinin  çıkartılması ve 17 guvernörden 8’nin faiz indirimi talep etmesi akabinde, yatırımcılar Temmuz toplantısında birinci faiz indirimine kesin gözüyle bakmaya başladı. Wall Street borsaları bu gelişmeyi evvelden satın aldığı için, büyük reaksiyon vermedi, lakin bu sabah Asya’da borsalar daha optimist bir görünüm sergiliyor.

2016 yılından bu yana birinci defa %2’nin altına inen ABD gösterge 10 yıllık DİBS getirisi de global finansal şartların gevşeyip dünya iktisadına sonlu da olsa takviye vereceğini müjdeliyor. Öte yanda, 97.188’den süreç gören Dolar Endeksi nerdeyse Fed haberini hiç satın almadı. Bunda AMB’nın da yakında faiz indirimine gideceği beklentisinin hissesi olabilir.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Fed’in dün  sona eren FOMC toplantısında faizleri değiştirmeme istikametinde aldığı kararın, iktisatta büyüme yavaşlarken bilgilerin güçlü ekonomik performansı işaret etmeye devam ettiği görüşü ile dengeli olduğunu bildirdi.

FOMC iştirakçilerinin uygun para siyasetine ait öngörülerinin  faiz indirimi konusunda yarı yarıya bölünmüş olduklarını gösterdiğini  belirten Moody’s, “Ancak, ticari tansiyonların arttığı ortamda finansal  koşulların önemli biçimde sıkılaşması halinde Fed’in bu yıl içinde federal  fon faizlerini indirmesi büyük olasılık” sözlerini kullandı.

ABD-Çin Ticaret Görüşmelerinde yeni raund başlarken, FOREKS haber merkezine nazaran, Çin’in devlet denetimindeki basın organlarında yapılan  değerlendirmelerde, ABD ve Çin başkanlarının G20 doruğunda yapacakları  görüşmede taraflar ortasındaki görüş ayrılıklarının çabucak çözülmesinin  beklenmediği, lakin bunun müzakerelerde yeni bir etabın başlangıcı olabileceği tabir vedildi.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  Trump-Xi Tepesinden Uygun Haber: ABD-Çin Ticaret Müzakereleri Yine Başlıyor

China Daily gazetesinde yer alan editör değerlendirmesinde, her  iki tarafında önemli diyalog havasında oldukları, fakat tek bir toplantının her şeyi çözmesinin beklenen olmadığı vurgulandı.

Komünist Parti’nin yayın organı Halkın Günlüğü gazetesinde de, “Müzakerelerden güzel bir sonuç alınması için, Çin’in direnmesi ve  korkmaması gerekli. Taraflar ortasında er ya da geç bir muahedeye varılacak.

Ancak Çin sabırsız yahut dehşetten geri adım atar olmamalı” değerlendirmesi  yapıldı.  Piyasalar artık hafta sonunda Osaka’da yapılacak Trump ve Xi Jinping doruğundan gelecek haberleri bekliyor.

Türkiye’de günün haberi KKTC’nin 1974 Barış Harekatı’ndan bu yana kapalı olan Maraş Bölgesi’ni turizme açmaya hazırlanması oldu. Maraş, Doğu Akdeniz’de sondajdan caymamız için artan baskıya karşılık Türk tarafının kararlılığının azmi.

İstnabul seçimlerinde KONDA’nın anketi İmamoğlu’nun çok açık farkla önde ölduğunu gösterdi.  Seçim tartışmasız sonlanırsa, gözler S-400 krizinde olacak.  Trump ve Lider Erdoğan görüşmesi akabinde iki tarafın  da kesin kararını vermesi bekleniyor. Uzmanların büyük çoğunluğu Ankara’nın S-400’ler teslim almaktan caymayacağı görüşünde.  ABD bir dizi yaptırım uygulayabilir.

FOREKS haber merkezine nazaran,  gündem şöyle:

İngiltere Merkez Bankası(BoE),’Faiz Kararı’ ve ‘Para Politikası   Toplantı Tutanakları’nı birebir anda açıklayacak (14.00). Piyasalarda faizde bir değişiklik beklenmiyor.

Dolar/TL bugün en düşük 5,7835, en yüksek 5,7997 seviyesini  gördü.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  SABAH Bülteni:  Beklemedeyiz

TCMB yüklü ortalama fonlama maliyeti yüzde 23,78 (Önceki  yüzde 23,80) oldu.

BIST gecelik repo faiz oranı yüzde 24,57 olarak gerçekleşti. (Önceki yüzde 24,47).

Japonya Merkez Bankası(BOJ), faiz oranının yüzde -0,10 olarak  kalmasına karar verdi.

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri bu yıl için büyüme kestirimini değiştirmezken, gelecek yıl için üst taraflı revize etti.

Brezilya Merkez Bankası(COPOM), üst üste 10. toplantısında da faiz oranını değiştirmedi.

ABD Lideri Donald Trump, ay sonunda Japonya’nın Osaka kentinde  yapılacak G20 tepesi sırasında Çin Devlet Lideri Xi’nin yanı sıra  Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile de bir ortaya geleceğini söyledi.

Bloomberg News’ın hususa yakın kaynaklara dayandırdığı haberine  nazaran ABD Lideri Donald Trump, Fed Lideri Jerome Powell’ı değiştirme  ve sıradan bir Fed İdare Heyeti üyesi konumuna indirme yetkisine  sahip olduğuna inanıyor.

ABD Donanması, geçen hafta Umman Körfezi’nde taarruza uğrayan  petrol tankerlerinin birinden çıkardıkları mayının kesimlerini ve bir  mıknatısı kamuoyuyla paylaştı ve mayınların İran’ınkilere çarpıcı  biçimde benzediğini açıkladı.

Moody’s, Fed’in dün sona eren FOMC toplantısında faizleri  değiştirmeme tarafında aldığı kararın, iktisatta büyüme yavaşlarken  bilgilerin güçlü ekonomik performansı işaret etmeye devam ettiği  görüşü ile dengeli olduğunu bildirdi.

Moody’s, 14 Haziran’da Türkiye’nin kredi notlarını düşürmesine  paralel olarak 11 Türk şirketinin kredi notlarını da indirdi.

DoubleLine Capital CEO’su Jeffrey Gundlach, Fed’in gecikme ile de  olsa tahvil piyasasının söylediğini yaptığını savundu.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  Yenileme: Kafein Yazılım   raporu: Yatırım önerisi var

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Hazine Bakanı Steven  Mnuchin ile birlikte G20 doruğunda yapılacak Trump-Xi görüşmesi  öncesinde Çin Başbakan Yardımcısı Lui He ile bir ortaya geleceklerini  duyurdu.

TÜİK/TCMB tüketici itimat endeksi, TCMB kısa vadeli dış borç stoku, TÜİK yurt dışı üretici fiyat endeksi (10.00) datalarını açıklayacak.

ABD’de haftalık işsizlik müracaatları, cari süreçler istikrarı,  Philadelphia Fed endeksi (15.30), CB öncü göstergeler endeksi (17.00) bilgileri izlenecek.

Japonya Merkez Bankası(BOJ) Lideri Haruhiko Kuroda, faiz kararı ile ilgili basın toplantısı düzenleyecek (09.30).

Fitch Londra’da ‘Gelişmekte Olan Piyasalar’ ile ilgili bir  konferans düzenleyecek (11.00).

Kaynaklar:  Hürriyet Daily News, Bloomberg,  FOREKS, CNBC.com

Tarafsız,  özgün ve bilgiye dayalı iktisat finans gazeteciliği okumak için bizi Facebook’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

KONDA anketi burada

FÖŞ yazdı:  Fed dünyayı kurtarabilir mi?  Türkiye’yi kurtarabilir mi?

Yorum yapın