Cuma günü piyasalarda ne oldu?

Asya borsaları, ABD-Çin ticaret müzakerelerine ait kaygıların yatırımcı iyimserliğine gölge düşürmesiyle, ABD’de gelecek ay muhtemel faiz indirimi nedeniyle yükseliş kaydeden Wall Street’i izleyemedi.

İran’ın dün ADB insansız hava aracını düşürmesinin akabinde Orta Doğu ile ilgili yeni tasalar de Asya borsalarındaki iyimserliği zedeledi. İran’ın ABD insansız hava aracını düşürmesi, Tahran ile Washington ortasında askeri çarpışma tasalarını kuvvetlendirerek ham petrol fiyatlarını üst çekti.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0.1 yükseldi. Japonya’nın Nikkei endeksi .N225 yenin sert yükseliş kaydetmesiyle yüzde 0.2 geriledi. Avustralya borsası yüzde 0.3 geriledi.

Fed’in bu haftaki toplantısının ABD-Çin ticaret savaşının ekonomik büyümeyi yavaşlatmasını engellemek için gelecek ay içinde bile faiz indirimine gideceği beklentilerini kuvvetlendirmesiyle S&P 500 endeksi rekor seviyeyi gördü, ama Cuma seansını ekside kapattı.

Global döviz piyasalarında son durum

Dolar Fed’in zayıf ekonomik büyümeyi desteklemek için faiz indirimine gitme planlarıyla öteki global merkez bankaları ortasına katılmasının akabinde en önemli para üniteleri karşısında kıymet kaybına karşı koymaya çalışıyor ve haftalık düşüş kaydetmeye hazırlanıyor.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  Piyasalarda Trump kabusu

Trader ve analistlerin açıklamasına nazaran ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvil getirilerinin %2’nin altına düşmesi ve altının teknik direnç düzeyinin üzerine çıkarak 6 yılın en yüksek düzeyine yaklaşması, doların uzun mühlet satış baskısıyla karşı karşıya kalabileceğini ortaya koyuyor. ABD 10 yıllık gösterge DİBS getirisi Cuma akşamı %2.05’ten kapandı.

Dikkatler artık ABD ve Çin’in gelecek hafta Japonya’daki G20 doruğunda ticaret uyuşmazlığını çözüp çözemeyeceği konusuna çevrildi, fakat analistler bu dorukta belirleyici bir ilerleme kaydedilmesi ihtimalinin düşük olduğuna dikkat çekiyorlar.

Dolar Endeksi DXY 96.615 düzeyinde bulunuyor. Endeks haftalık %1 ekside.  Fed’in faiz indireceği beklentisi ve zayıf ABD öncü imalat sanayi PMI dolara son periyotların en sert haftalık kayıplarını yaşattı. Fakat, Bloomberg TV’ye konuşan uzmanlara nazaran, ABD-İran gerginliğinin yükselmesi halinde, dolar inançlı liman talebi bulabilir.

Global tahvil piyasası gelişmeleri

Fed’in faiz indirimlerine kapı aralamasının akabinde euro bölgesi devlet tahvil getirileri düşüş kaydederek birçoğu tüm vakitlerin en düşük düzeylerini gördü.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  AKŞAM RAPORU:  Fed FOMC beklenirken, Enflasyon Raporu sunumu hayal kırıklığı yarattı

Euro bölgesi için gösterge niteliğinde olan Almanya’nın 10 yıllık devlet tahvil getirisi DE10YT=RR %-0.329 ile bu hafta tarihi düşük düzeyini test etmesinin akabinde 2 baz puan düşüşle %-0.31’de bulunuyor.

Petrol

Petrol fiyatları kazanımlarını geri verdi lakin gösterge Brent ham petrol fiyatı Orta Doğu’da artan tansiyonlar ve ABD faiz oranlarının düşürülmesi beklentileriyle beş haftanın birinci haftalık kazanımını kaydetmeye hazırlanıyor.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı %0.16 düşüşle 64.35 dolara geriledi.Dün %4.3 yükselen Brent ham petrolü haftayı %4 kazanımla bitirmeye hazırlanıyor.

Altın

Altın fiyatları Fed’den faiz indirim işaretlerinin dolar ve ABD hazine tahvil getirilerini aşağı çekmesiyle %1.5’ten fazla yükselerek Eylül 2013’den bu yana birinci kere 1,400 doların üzerinde çıktı.

Orta Doğu’daki tansiyonlar altının yükselişini destekledi.

Spot altının ons fiyatı XAU= başlangıçta 1,410.78 dolar ile 4 Eylül 2013’den bu yana en yüksek düzeyini gördükten sonra bugün %1.4 artışla 1,406.81 dolarda bulunuyor.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  AKŞAM Raporu:  Risk iştahı coştu, Türkiye S-400’ü unuttu

Reuters, Investing, ParaAnaliz

Tarafsız,  özgün ve bilgiye dayalı iktisat finans gazeteciliği okumak için bizi Facebook’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

Yorum yapın