SABAH Raporu:  Enflasyon ve ABD tarım-dışı istihdam sert şoklar yaratabilir

Saat 10:00 açıklanacak Nisan enflasyon istatistiklerinde yıllık TÜFE’nin %20’yi aşması beklenirken gözler çekirdek göstergelerde olacak. Yeni bir yükseliş trendi bono-tahvilde rahatsızlık yaratır.  Dış piyasalarda, ABD doları güçlenmek için mazeret arıyor. Tarım-dışı istihdamda beklentiler aylık 180-185 bin yarar ve fiyatlarda aylı %0.2 artış istikametinde. Fakat Perşembe akşamı birtakım yatırım bankaları 200 binin üstünü de öngörüyordu.

Ücretlerde artış Y/Y %3.5’a dayanırsa, Dolar Endeksi ve ABD DİBS getirileri zıplar. Perşembe akşamı SP500 ve DJ30 %0.2 ve %0.44  değer yitirirken, 10 yıllık getiri de 4 baz puan yükseldi.

Perşembe gecesi MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP) Pay Endeksi %0.14, LatAm Pay Endeksi ise %1.94 bedel yitirirken Powell’in “faizleri değiştirmeyi düşünmüyoruz” bildirisi satılıyordu. LatAm’da daha çok petrol fiyatlarında gerileme tesirli oldu.

Gündemi Dinamik Menkul Forex Bülteni’nden alıyoruz:

FED’in faiz oranı kararının akabinde Lider Powell’ın yapmış  olduğu açıklamalar doların global bazda kıymet kazanmasına neden  olurken, dolar endeksi 97.40 düzeyinin üzerini test etti. ABD  işsizlik haklarından yararlanma müracaatları verisi 230 bin ile  beklentilerin üzerinde açıklandı.

İngiltere Merkez Bankasının faiz  oranı kararı dikkatle takip edilirken Merkez Bankası %0.75 ile  faizleri sabit tuttu. Ayrıyeten Merkez Bankası toplam mali genişleme  oranını 435 milyar sterlin olarak belirledi. İngiltere inşaat PMI  verisi ise 50.5 ile Nisan ayında beklentilerin üzerinde açıklandı.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  AKŞAM Raporu:  Dow 400 puan aşağıda, Ticaret Savaşları ve zayıf PMI morali bozdu

Euro Bölgesinde açıklanan datalara baktığımızda ise Almanya İmalat   PMI verisi Nisan ayında 44.4 ile beklentilerin altında kaldı. Almanya  perakende satışlar verisi ise -%0.2 ile beklentilerin üzerinde fakat  bir evvelki düzeyin altında açıklandı.

USDTRY:  Düşük süreç hacmi ve oynaklıkta süreç görmeye devam eden dolar TL  kuru, 5.9596 takviyesinin üzerindeki alıcılı görünümünü korudu. Yukarı  taraflı seyrin devam etmesi durumunda 6.0268 ana direnç düzeyi gündeme  gelebilir. Fakat üst istikametli algının güçlenerek artış göstermesi için 6.0268 ana direnç düzeyinin aşılması ve üzerinde kalıcılık  sağlanması gerekmektedir. Aksi durumda kur üzerinde kar satışları  görülebilir. Bu türlü bir durumda ise 5.9596 takviyesi güncelliğini  müdafaaya devam etmektedir. Bu düzeyin altına yaşanacak geri  çekilmelerde ise 5.8715 dayanağı karşımıza çıkmaktadır.

Destek: 5.9596 – 5.8715 – 5.7978

Direnç: 6.0268 – 6.1328 – 6.2134  (FOREKS Haber Merkezi)

WTI petrol: Günün birinci yarısında sert satış baskısına maruz kalan ham petrol  varil başına 2 dolara yakın bedel kaybı yaşayarak 61.57 ana destek  düzeyine kadar gerileme kaydetti. Aşağı istikametli seyrin sertleşerek  devam edebilmesi için 61.57 ana takviye düzeyinin kırılması ve bu  düzeyin altında kalıcılık sağlanması gerekmektedir. Bu türlü bir  durumda 60.38 takviyesi gündeme gelebilir. Lakin hem günlük hemde  haftalık bazda kıymet seviyesi yüksek olan 61.57 ana dayanak seviyesinin  korunmaya devam etmesi durumunda ise ham petrol üzerinde gün içi tepki  alımları yaşanabilir. Bu türlü bir senaryoda 62.80 dayanağı güncelliğini  muhafazaya devam etmektedir.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  Bizim Toptan için “AL” önerisi geldi

Destek: 61.57 – 60.38 – 59.01

Direnç: 62.80 – 64.07 – 65.31

Reuters ise piyasalarda geride kalan günü şöyle özetledi:

TCMB rezervlerine ait kaygılar, seçim sürecine ait belirsizlik, AKP’de ve idare takımlarında muhtemel revizyon ve ABD bağlarındaki tansiyonla dolar/TL’nin 5.90’lı düzeylere gelmesine neden olurken, piyasa bugün 6 düzeyinin çabucak altında yatay bir seyir izledi.

TL bugün yatay bir seyir izlese de yılbaşından beri yüzde 11’in üzerinde paha kaybı ile gelişmekte olan ülke para üniteleri ortasında dolar karşısında en çok bedel kaybeden para ünitesi pozisyonunda kalmayı sürdürüyor.

Gelişmekte olan ülke para üniteleri genelinde bütçesi petrol ve yeraltı kaynaklarına bağlı ülke para ünitelerinde bugün paha kayıpları görülürken TL ise yatay bir seyir izledi.

Ham petrol fiyatları bugün yüzde 2’ye yakın düşüş gösterirken piyasalarda YSK’nın İstanbul seçimlerine ait kararı ve siyaset gündemi de yakından takip edilmeye devam ediliyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “TL’ye ait bugün daha optimist bir seyir izlendiğini görüyoruz. Petrol fiyatlarındaki düşüşün TL’deki emsal ülke para ünitelerine nazaran daha optimist seyirde belirleyici diyebiliriz. TCMB rezervlerine ait telaşlar, seçim sürecine ait belirsizlik, AKP’de ve idare takımlarında mümkün revizyon ve ABD bağlantıları ise takip edilen öbür mevzular ortasında yer alıyor” dedi.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  AKŞAM Raporu:  Trump yeniden piyasaları dağıttı, dolar/TL 6.00’ın üstünde geceleyebilir

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilin ortalama bileşik faizi bugün spot kapanışta yüzde 19.95, valörde son süreçte yüzde 19.87 düzeyindeydi.

Yeni iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise spot kapanışta yüzde 23.20 valörde son süreç yüzde 19.87 düzeyindeydi.

ParaAnaliz’in özgün haber ve yorumları için bizi Facebook’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

Yorum yapın