TEPAV:  Perakendeciye itimat geldi

TEPAV Araştırma Enstitüsü’nün 113 aydır yayınladığı Perakende İnanç Endeksi Mayıs ayında bir evvelki aya nazaran 4.4 puan artış kaydetti. TEPAV’ın anket notu şu formda:

Perakende inancı, Mayıs ayında bir evvelki aya nazaran 4,4 puan, bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran 2,4 puan arttı. Perakende itimadının geçen yıla ve geçen aya nazaran artışında, önümüzdeki 3 ayda satış beklentisindeki yükseliş tesirli oldu. “Yiyecek, içecek ve tütün ürünleri” bölümü, Mayıs ayında perakende inancında en fazla artış gösteren bölüm oldu. AB-28 ve Euro Bölgesi ile karşılaştırıldığında Türkiye, geçen yıla nazaran AB-28 ve Euro Bölgesi’nden daha güzel performans sergiledi.

Perakende itimadı geçen yıla ve geçen aya kıyasla arttı

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :   Deva Finans Senetli Kredi

Mayıs ayında -15,6 puan pahasını alan ZİRVE, geçen yılın birebir periyoduna nazaran 2,4 puan, geçen aya nazaran 4,4 puan arttı. ZİRVE pahasının geçen yıla ve geçen aya nazaran artışında önümüzdeki 3 ayda satış beklentisi göstergesindeki güzelleşme tesirli oldu.

ANALİZ:  Ramazan ve turist etkisi

Nisan ayında düşük seyreden TEPAP perakende itimat endekesinde Mayıs’ta gözlenen toparlanma Ramazan-Bayram alışverişleri ve Nisan’da %24 artan turist girişleri ile ilişkili olabilir. Artışta yiyecek, içecek ve tütün eserlerinin başı çekmesi  bu gözleme takviye veriyor.

Elimizdeki öteki itimat endeksleri ve bir ay geriden takip eden AVM ciroları, beyaz eşya  ve otomotif satışları üzere datalarda şimdi bir canlanma işareti yok.

BAŞKA BİLMİŞ YAZI :  AKŞAM Raporu:  Dow 400 puan aşağıda, Ticaret Savaşları ve zayıf PMI morali bozdu

Bu durumda endeksin Haziran ayında yine gerilemeye başlaması mümkün.

Zamanında tarafsız haberler ve gündemi aydınlatan yorum ve tahlillere erişmek için ParaAnaliz’i Faceook’ta takibe alın.   Sayfamız BilgeEkonomist, işte linki.

Yorum yapın